Gigant z młodzieńczym zapałem

Materiał partnera strony
12-02-2017, 22:00

W Centrach Rozwoju Technologii Amazon nieustannie powstają nowe projekty, nierzadko hity już na samym starcie.

Recepta na sukces jest piekielnie prosta: inwestować w rozwój pracowników i pozwalać im na samodzielne decyzje. Ale nie każdą korporację stać na taką strategię

ELASTYCZNY GIGANT:
Zobacz więcej

ELASTYCZNY GIGANT:

Sprawność, z jaką Amazon działa mimo swojej wielkości, na początku mnie zaskakiwała. Jeśli tylko jest dobry pomysł, to o projekcie mogę rozmawiać swobodnie, bez obawy, że zaraz jakaś decyzja polityczna podetnie mi skrzydła — mówi Rafał Kukliński, szef Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku. [FOT. ARC]

Pewnego razu doświadczony deweloper i programista z bogatym portfolio projektów sygnowanych przez duże korporacje, podjął decyzję o zmianie miejsca pracy na… start- -up. Miał bowiem nadzieję, że w małej spółce będzie pracował efektywniej, sprawniej i bez zbędnych formalności. Zakładał, że dzięki temu uzyska większy wpływ na swoje projekty i powoła do życia wiele pomysłów, które mu chodzą po głowie. I w ten sposób pan Rafał zasilił szeregi Ivona Software, firmy wprawdzie niewielkiej, ale za to z bardzo znanym produktem na koncie, którym jest text-to-speech czyli syntezator mowy Ivona. Start-up z takim potencjałem stał się łakomym kąskiem dla dużych graczy. W efekcie Ivona trafiła w nowe ręce — w 2013 r. rynek dowiedział się, że trójmiejską spółkę kupił Amazon, a rozwiązania Ivony trafiły do większości urządzeń Amazon. Tym oto sposobem wszystkie marzenia pana Rafała o pracy w elastycznym, ambitnym i przyjaznym teamie powinny runąć w przepaść. Stało się jednak zupełnie inaczej.

Talent do zarządzania

Programistą był „od zawsze”. Skończył ten właśnie kierunek na Politechnice Gdańskiej. Następnie swoje zawodowe doświadczenie budował, biorąc udział w przeróżnych przedsięwzięciach, takich jak na przykład interaktywne programy dla dzieci, specjalistyczne oprogramowanie do planowania tras lotniczych czy systemy nadzoru wizyjnego. Do Ivona Software trafił zainteresowany możliwościami rozwoju syntezatora mowy, wymyślonego zresztą przez studentów Politechniki Gdańskiej. W tej spółce zaczynał od stanowiska menedżera ds. produktów, by wkrótce stanąć na czele całego zespołu, zajmującego się technologią przetwarzania tekstu na mowę. Dziś kieruje już nie tylko całym gdańskim Centrum Rozwoju Technologii, lecz także zespołami odpowiedzialnymi za syntezę mowy w brytyjskim Cambridge i amerykańskim Bostonie. — Na początku byłem zaskoczony, jak sprawnie i szybko działa ta firma. Amazon to miejsce pozbawione sztywnej komunikacji i polityki, która często krępuje jakiekolwiek ruchy w typowym „korpo”. Jeśli tylko jest dobry pomysł, o danym projekcie mogę rozmawiać swobodnie, bez obawy, że zaraz jakaś decyzja polityczna podetnie mi skrzydła. A tego właśnie potrzebowałem. I bardzo szybko przestałem tęsknić za start-upami — wspomina Rafał Kukliński, dziś szef Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku.

Rozmowy bez barier

W Amazon każdy nowy projekt zaczyna się od stworzenia tzw. informacji prasowej. Jest to nic innego jak wizja tego, w jaki sposób produkt zostanie ogłoszony konsumentom. I dopiero od tej wizji zaczyna się praca nad drogą dotarcia do celu. Zespoły programistów szukają odpowiedzi na pytanie: czego dany projekt potrzebuje i jaka ma być jego finalna postać, by pasowała do opracowanej wcześniej idei. A każdy plan czy pomysł można omówić z dowolną grupą osób na całym świecie, które chętnie pomagają, bo także są pasjonatami tego co robią i do tego, są jeszcze w swoich dziedzinach ekspertami. — Na przykład jeden z naszych najnowszych produktów, Amazon Polly, konsultowaliśmy z Andy Jassy’m, dyrektorem generalnym Amazon Web Services (AWS). I on go wówczas osobiście opiniował. A o rozwoju technologii przetwarzania tekstu na mowę rozmawialiśmy z samym prezesem Amazona, Jeffem Bezosem oraz wszystkimi głównymi dyrektorami zarządzającymi w koncernie. Co więcej, okazało się, że szef globalnego Amazona jest świetnie zorientowany w pracy gdańskiego Centrum Rozwoju Technologii. To niesamowite — opowiada Rafał Kukliński. I choć w Amazon jest już 5 lat, nieustannie cieszy go brak hierarchicznej blokady. Doświadczenia z kulturą pracy w Amazon wpłynęły również nieco na jego charakter — przestał blokować się przy podejmowaniu samodzielnych decyzji. Już nie szuka na siłę dodatkowej zgody przełożonych na różnym szczeblu przed rozpoczęciem działania. — Oczywiście to wcale nie znaczy, że już nikogo nie pytam o radę i niczego z nikim nie konsultuję. Ale wiem, że mogę sam podjąć decyzje, oczywiście zdając sobie przy tym sprawę, że na mnie spoczywa odpowiedzialność za cały mój zespół czy powodzenie danego przedsięwzięcia — tłumaczy Rafał Kukliński.

Sky is the limit

Od 2013 r. gdańskie centrum technologii Amazon z sukcesem rozwinęło sporo różnych projektów. Jednym z czołowych, poza syntezatorem mowy, stał się Amazon Alexa, umożliwiający sterowanie całym domem, od regulacji temperaturą pomieszczeń po zamówienie pizzy. — Wydanie Aleksy w 2014 r. było, jak dotąd, jednym z ważniejszych wydarzeń w mojej pracy w Amazon. Był to także kamień milowy, bo jako pierwsi stworzyliśmy takie urządzenie i nie mieliśmy pojęcia, jak zostanie przyjęte przez klientów. Tymczasem jego pozytywny odbiór na rynku przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Na laurach oczywiście nie spoczywamy. Alexa rozwija się nieustannie i regularnie pojawiają się jej kolejne umiejętności. Na przykład obecnie zespół Alexa Automotive pracuje nad umieszczeniem serwisu głosowego w samochodach — wyjaśnia szef gdańskiego Centrum Rozwoju Technologii. Ważnym wydarzeniem było również wydanie, w listopadzie 2016 r., wspomnianego Amazon Polly, czyli serwisu text-to-speech w Amazon Web Services (AWS).

Od 2013 r. również i samo gdańskie centrum znacznie się rozrosło, rozwijając lub tworząc praktycznie nowe zespoły, budując studia nagrań. Biuro w Gdańsku specjalizuje się głównie w takich dziedzinach, jak: przetwarzanie języka naturalnego, tworzenie serwisów AWS czy machine learning. — Biorąc pod uwagę nasze plany, na pewno będziemy się rozwijać — zapewnia Rafał Kukliński. Przyznaje, że nigdy nie zastanawiał się nad tym, czy Amazon to mariaż na krótko, czy na długie lata. Szef gdańskiego Centrum Rozwoju Technologii ma prostą filozofię: praca powinna trwać tak długo, jak długo bawi, wciąga i pozwala się rozwijać. W efekcie Amazon to jego najdłuższa „zawodowa” przygoda. — Ciągle pojawiają się nowe pomysły. A wielkość spółki pozwala przy tym mówić „sky is the limit”, choć ostatnio, gdy Amazon dostarczył pierwszą przesyłkę dronem, pojawiło się hasło „Sky is no longer the limit” — żartuje Rafał Kukliński.

Zapytany o priorytety, bez wahania odpowiada, że będąc menedżerem dużych zespołów, na pierwszym miejscu stawia rozwój ludzi. — W rozwój pracowników trzeba stale inwestować. Zapewnia to ludziom możliwości nabywania nowych umiejętności, kompetencji i wiedzy. Dość szybko okazuje się, że kreatywni ludzie tworzą nowe produkty dla naszych klientów znacznie lepiej, niż ja jestem w stanie sobie wyobrazić — podsumowuje Rafał Kukliński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera strony

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Gigant z młodzieńczym zapałem