Gigant zarządzania rusza nad Wisłą

Grzegorz Nawacki
26-11-2011, 09:52

Fidelity Investment rzuca rękawicę krajowym i zagranicznym TFI. Jeśli przekona do siebie dystrybutorów, ma szanse.

Po latach oczekiwania stało się. Na polski rynek funduszy inwestycyjnych wchodzi Fidelity Investment, amerykańska firma, która zarządzając 208 mld USD (686 mld zł) aktywów, jest w 10 największych asset managerów na świecie. Fidelity było wymieniane jako potencjalny kupujący niemal przy każdej transakcji sprzedaży TFI.

— To bardzo poważny gracz i od dawna się przygotowywał do wejścia na nasz rynek. Czekał na dobry moment, starał się zrozumieć specyfikę rynku. Plany ma bardzo ambitne. To, że wchodzi do Polski, jest naturalne — to największy i najbardziej dojrzały rynek w regionie. Słychać o kolejnych instytucjach, które się do tego przymierzają — mówi Michał Duniec, starszy analityk Analiz Online.

Kilka miesięcy temu na łamach portalu analizy.pl Dominik Bekkewold, szef polskiego oddziału deklarował, że firma chciałaby w ciągu pięciu lat zgromadzić 1 mld USD (3,3 mld zł) aktywów. To bardzo ambitny cel — według szacunków Analiz Online zagraniczne TFI w sumie zgromadziłydotąd nad Wisłą 3,6 mld zł.

— To, czy Fidelity uda się zdobyć duży udział w rynku, zależy od tego, czy uda mu się zbudować trwałe relacje z dystrybutorami, bo to oni rządzą rynkiem i są coraz bardziej wymagający, np. mogą oczekiwać funduszy z zabezpieczonym ryzykiem kursowym. Po kryzysie 2007-08 fundusze zagraniczne radzą sobie całkiem dobrze, ich aktywa są wyższe niż w szczycie minionej hossy. Sprzyjał im rynek — o ile w Polsce trudno było zarobić, o tyle na niektórych światowych rynkach można było całkiem sporo zyskać — mówi Michał Duniec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gigant zarządzania rusza nad Wisłą