Gigantyczna utrata wartości TP

France Telecom odpisał z ksiąg prawie 3,7 mld zł wartości polskiego telekomu.

France Telecom (FT) odpisał 889 mln EUR (prawie 3,7 mld zł) z ksiąg tytułem utraty wartości aktywów Telekomunikacji Polskiej (TP), podał telekom w opublikowanym wczoraj sprawozdaniu za 2012 r. Odpisy, w sumie na 1,84 mld EUR, były główną przyczyną spadku zysków francuskiego koncernu w 2012 r. Utrata wartości aktywów w Polsce ma w tej kwocie największy udział, FT odpisał jeszcze wartość udziałów w aktywach w Egipcie i Rumunii.

— Odpis idzie w ślad za zmniejszeniem się zdolności spółki do wypracowywania wysokich przepływów gotówkowych — mówi Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK. To nie pierwszy raz, gdy europejski telekom odpisuje wartość aktywów spółek, które muszą się mierzyć z odpływem klientów telefonii stacjonarnej i narastającej konkurencji w sektorze komórkowym. Bloomberg podaje, że Telco SpA odpisał wartość udziałów w Telecom Italia o ok. 900 mln EUR.

W listopadzie 2012 r. Deutsche Telekom odpisał 7,4 mld EUR wartości oddziału w USA. W tym samym miesiącu Vodafone Group odpisał 5,9 mld GBP wartości aktywów we Włoszech i w Hiszpanii. Inwestorzy giełdowi przecenili TP o 40 proc. w ciągu ostatnich ośmiu dni, co jest rzadkie wśród blue-chipów. Głównym powodem jest plan obniżenia dywidendy drugi raz w ciągu czterech miesięcy, słabe wyniki i mało konkretna strategia.

Orange nie zdobył też częstotliwości pod LTE i jako jedyny nie będzie miał prawdopodobnie możliwości świadczenia usługi w tym roku. Po serii negatywnych informacji dla operatora, rynek aż huczy od plotek co do przyszłości telekomu — od możliwości sprzedaży sieci stacjonarnej czy infrastruktury pasywnej do obsługi sieci komórkowej po sprzedaż całego TP.

— Nie komentujemy spekulacji rynkowych — ucina Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska. Jeżeli któraś z opcji kiedykolwiek się zmaterializuje, najbardziej prawdopodobna wydaje się sprzedaż wież telefonii mobilnej. Od dawna próbuje namówić na to spółkę Emitel, który chce skonsolidować infrastrukturę mobilną w Polsce.

— Rozmawiamy ze wszystkimi. Konsolidacja pozwoliłaby obniżyć koszty — mówi Krzysztof Kaczmarczyk, wiceprezes Emitela.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu