Gilowska: Wydatki państwa można obniżyć o 0,8-1,0 proc. PKB

Internet Securities
opublikowano: 21-02-2006, 11:43

W celu naprawy finansów publicznych wydatki budżetu państwa mogłyby być ucięte o od 0,8% do 1,0% w odniesieniu do Produktu Krajowego Brutto (PKB), uważa wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska.

W celu naprawy finansów publicznych wydatki budżetu państwa mogłyby być ucięte o od 0,8% do 1,0% w odniesieniu do Produktu Krajowego Brutto (PKB), uważa wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska.

„Byłoby idealnie, gdyby udało się ograniczyć wydatki budżetu państwa odniesione w relacji do PKB od 0,8 do 1 %” – powiedziała Gilowska w radiu PiN.

Zdaniem minister, ten poziom jest trudny do osiągnięcia.

„Czy to się powiedzie? Mam wątpliwości, bo posłowie bardzo dużo naobiecywali – dubeltowe becikowe czy dodatkowe pomoce socjalne dla rolników” – powiedziała Gilowska.

Wicepremier ocenia, że oszczędności w wydatkach trzeba szukać wszędzie.

„Sądzę, że w projekcie budżetu na 2006 rok trzeba poszukiwać oszczędności absolutnie wszędzie. Drobne kwoty zaoszczędzane w różnych miejscach dają sporą kwotę na wyjściu” – powiedziała minister Gilowska.

Minister ocenia również, że obniżenie stawek podatku PIT jest jedynie „efekciarskie”.

„Osobiście uważam, że schodzenie z samymi stawkami w podatku PIT jest efektowne ale efekciarskie, nie efektywne. Efektywne jest stopniowe zmniejszanie zarówno kosztów ubezpieczeń społecznych, takich jak, zaproponowane przez Ministerstwo, obniżenie stawki rentowej o 3% i jednocześnie schodzenie ze stawkami podatku PIT” – powiedziała wicepremier Gilowska.

Gilowska ocenia, że stawki podatkowe 18% i 32% są nadal realne do wdrożenia.

„Naturalnie, że stawki 18 i 32% są realne do wdrożenia. Propozycja zmian w podatkach sprzed 10 dni idzie jeszcze dalej. Po obniżeniu składki rentowej oraz odmrożeniu progów faktyczne stawki wynoszą ok. 17%, w zależności od tego, o jakich podatnikach mówimy” – powiedziała minister finansów.

Dodała jednak, że „stawki 32% nie ruszamy dlatego, że dla ‘średniaków’ oznaczałoby to wzrost z 30% do 32%”.

„Jeżeli istnieje potrzeba budowy solidarnego państwa, to trzeba czekać na cierpliwość najzamożniejszych. Moim zdaniem, muszą poczekać dwa lata” – powiedziała Gilowska.

Według niej, nie potrzeba specjalnych warunków gospodarczych, by spełnić warunek obniżenia stawki 32%.

„Nie musi się wydarzyć żaden cud gospodarczy. Niech będzie to, co teraz zakładamy czyli wzrost ok. 5 proc, niska inflacja i poprawiająca się koniunktura w Unii Europejskiej” – powiedziała minister Gilowska. (ISB)

dag/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane