GINB: Nie ma przesłanek, by odmówić UniCredito zgody

Internet Securities
opublikowano: 09-03-2006, 09:07

Główny Inspektorat Nadzoru Bankowego (GINB) stwierdza w rekomendacji dla Komisji Nadzoru Bankowego (KNB), że nie ma przesłanek do nieudzielenia zgody UniCredito Italiano na wykonywania praw głosów z 71,03% akcji Banku BPH.

Główny Inspektorat Nadzoru Bankowego (GINB) stwierdza w rekomendacji dla Komisji Nadzoru Bankowego (KNB), że nie ma przesłanek do nieudzielenia zgody UniCredito Italiano na wykonywania praw głosów z 71,03% akcji Banku BPH.

„Analiza całokształtu materiału dowodowego zgromadzonego w toku postępowania nakazuje przyjąć ustalenie, iż nie zachodzą, określone w art. 25 ust. 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Prawo bankowe, przesłanki odmowy zezwolenia na wykonywanie przez spółkę UniCredito, prawa ponad 75% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy banków: Banku BPH SA, BPH Banku Hipotecznego SA oraz Banku Rozwoju Energetyki i Ochrony Środowiska SA (w likwidacji)” – głosi rekomendacja GINB, opublikowana w środę wieczorem przez Narodowy Bank Polski (NBP).

Oznacza to, jak podaje GINB, że nie ma podstaw, by twierdzić, iż uzyskanie przez UCI zezwolenia na wykonywanie głosów na walnym zghromadzeniu BPH mogło okazać się niekorzystne dla ostrożnego i stabilnego zarządzania bankami. Według inspektoratu, środki przeznaczone na nabycie akcji banków nie pochodzą z pożyczki, kredytu lub źródeł nieudokumentowanych, a przepisy obowiązujące w miejscu siedziby wnioskodawcy nie uniemożliwiają KNB wykonywania efektywnego nadzoru.

KNB postanowiła w środę kontynuować posiedzenie dotyczące wniosku UCI w przyszłą środę, aby tym samym dać możliwość prezesowi UCI Alessandro Profumo odpowiedzi na pytania członków KNB po zapoznaniu się ze wszystkimi materiałami.

UniCredito zapowiadało wcześniej, że chce w ciągu 1-2 lat przeprowadzić fuzję Banku BPH, w którym 71,03% akcji przejęło wraz z niemiecką grupą HVB, z posiadanym już w Polsce Bankiem Pekao SA. W rezultacie powstałby największy bank w Polsce kontrolujący ok. 20% rynku.

Polski rząd jest przeciwny fuzji, argumentując, że UCI łamie przepisy dwóch ustaw, w tym Prawa bankowego oraz umowę prywatyzacyjną Banku Pekao SA z 1999 roku, w której włoski inwestor zobowiązał się, że w ciągu 10 lat nie będzie inwestował w konkurencyjny bank w Polsce, jeśli będzie posiadał jeszcze co najmniej 10% akcji Pekao SA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane