GIODO konsultuje zmiany

23-01-2017, 22:00

Przedsiębiorcy mogą już zapoznać się z polską wersją wyjaśnień przepisów, które zaczną obowiązywać w 2018 r.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) rozpoczyna konsultacje społeczne dotyczące wdrożenia do polskiego prawa przepisów unijnego ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych — dowiedział się „Puls Biznesu”.

Unijne rozporządzenie ma być stosowane bezpośrednio przez każdy kraj członkowski Wspólnoty od 25 maja przyszłego roku. Nakłada ono na administratorów danych wiele nowych obowiązków. Aby ułatwić im przygotowanie się do zmian, polski organ ochrony danych wspólnie z innymi europejskimi rzecznikami pracuje nad zestawem wskazówek dotyczących konkretnych rozwiązań i czeka na uwagi zainteresowanych podmiotów.

Powstały już trzy takie dokumenty. Są to wytyczne dotyczące: prawa do przenoszenia danych, inspektorów ochrony danych i czołowego organu nadzorczego właściwego dla administratora lub przetwarzającego. Dwa pierwsze są przedmiotem konsultacji społecznych zaplanowanych w tym tygodniu.

Jednocześnie GIODO podjął się nieoficjalnego tłumaczeniawytycznych Grupy Roboczej Art. 29 na język polski. Gotowe są już dokumenty dotyczące inspektorów ochrony danych, którzy w przyszłości zastąpią w przedsiębiorstwach administratorów bezpieczeństwa informacji (ABI) oraz dotyczące ustalenia czołowego organu nadzorczego właściwego dla administratora lub podmiotu przetwarzającego. Z dokumentami tymi można już zapoznać się na stronie internetowej GIODO (www.giodo.gov.pl).

Polska wersja wskazówek co do prawa do przenoszenia danych będzie dostępna wkrótce. GIODO przypomina, że wiążące są wytyczne w języku angielskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / GIODO konsultuje zmiany