Giorgetti: rząd Włoch gotów pomóc bankom

opublikowano: 25-10-2018, 08:55

Giancarlo Giorgetti, doradca wicepremiera Metteo Salviniego powiedział, że rząd Włoch jest gotów interweniować pomagając bankom, które mają problemy z powodu rosnących rentowności obligacji.

Giorgetti powiedział w wywiadzie dla telewizji RAI, że włoskie banki mogą potrzebować rekapitalizacji jeśli spread między rentownością obligacji Włoch i Niemiec zbliży się do 400 pkt. bazowych. Nie ujawnił, na czym polegałaby ewentualna interwencja państwa.
Zaostrzenie sporu między rządem Włoch i Komisją Europejską dotyczącego projektu budżetu trzeciej gospodarki eurolandu spowodowało wzrost rentowności obligacji Włoch i ich spreadu wobec rentowności długu Niemiec. Obecnie wynosi on ok. 321 pkt. bazowych. Wcześniej w październiku Salvini powiedział, że jest „absolutnie pewny” iż spread nie osiągnie 400 pkt. bazowych.

Wzrost rentowności obligacji Włoch powoduje, że włoskie banki doświadczają pogorszenia stanu kapitału, który zbliża się do niebezpiecznie niskiego poziomu. Moody’s, który niedawno obniżył rating Włoch do ostatniego poziomu inwestycyjnego, obniżył jednocześnie ocenę zdolności kredytowej banków Intesa Sanpaolo i Mediobanca.

Po ostatnim kryzysie finansowym Unia Europejska ustaliła, że w przypadku problemów banku ciężar jego ratowania powinni wziąć na siebie w pierwszej kolejności akcjonariusze i wierzyciele, a nie podatnicy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu