GKI wypuści akcje, aby mieć środki na Biedronkę

Małgorzata Zdunek
opublikowano: 05-11-2001, 00:00

Grupa Kapitałowa Inwest prowadzi rozmowy z inwestorami mającymi objąć około 300 tys. akcji z liczącej 500 tys. walorów serii I. Z emisji spółka chce uzyskać 8-10 mln zł i przeznaczyć je na realizację kontraktu z JMD. Prospekt ma trafić do KPWiG jeszcze w listopadzie.

Działająca w branży deweloperskiej Grupa Kapitałowa Inwest z Bielska-Białej ponawia próbę sprzedaży akcji serii I. W maju 2001 r., gdy spółka zadebiutowała na rynku wolnym GPW, jej zarząd nie zdecydował się na publiczną emisję walorów tej serii. Obecnie trwa przygotowanie nowego prospektu emisyjnego.

— Planujemy, że do końca listopada zostanie on złożony w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Chcemy zaoferować inwestorom do 500 tys. akcji serii I, o wartości nominalnej 5 zł za jeden walor — mówi Jacek Chrobak, prezes GKI.

Jednocześnie, zarząd spółki prowadzi rozmowy z inwestorami na zakup akcji serii I.

— Liczymy, że w ten sposób uda się zbyć łącznie około 300 tys. akcji, co zapewni emisji powodzenie. Pozostałe 200 tys. będzie można nabyć w publicznej sprzedaży — wyjaśnia Jacek Chrobak.

Jego zdaniem, publiczna sprzedaż akcji nastąpi w I kw. 2002 r. Z ich emisji GKI zamierza uzyskać 8-10 mln zł.

Środki mają zostać przeznaczone na realizację planowanych kontraktów budowlanych. GKI podpisała bowiem w lipcu 2001 r. list intencyjny ze spółką Jeronimo Martins Dystrybucja z Poznania, operatorem sieci Biedronka, na budowę obiektów handlowych.

— Planujemy wspólną realizację obiektów. Nasza rola w przedsięwzięciu to zakup gruntu oraz budowa obiektu. Obecnie trwają poszukiwania działek. Szacujemy, że budowa pierwszych obiektów spod znaku Biedronki rozpocznie się w marcu 2002 r. — mówi Jacek Chrobak.

Zgodnie z listem intencyjnym, w ciągu 3 lat GKI ma wybudować dla spółki JMD około 30 obiektów handlowych. Wartość planowanych przez JMD nakładów inwestycyjnych ma wynieść około 50 mln zł. Budowa jednego obiektu Biedronki pochłonie natomiast 1,5-2 mln zł.

Według pierwotnych planów, środki z emisji akcji Grupy Kapitałowej Inwest miały zostać przeznaczone na dofinansowanie budowy zespołu mieszkalno-usługowego w Krakowie przy ul. Grota Roweckiego. Koszt powstania tego obiektu oszacowano na 40 mln zł.

— Liczymy, że do połowy listopada otrzymamy pozwolenie na budowę. Jednak nie zdecydujemy się teraz na rozpoczęcie realizacji tak dużej inwestycji. Powodem tej decyzji jest pogarszająca się koniunktura na rynku budowlanym oraz nasycenie krakowskiego rynku. Szacuje się, że do końca 2001 r. w Krakowie na nabywców będzie czekało 4-5 tys. mieszkań — tłumaczy Jacek Chrobak.

Zarząd Grupy Kapitałowej Inwest zdecydował się natomiast rozpocząć prace, związane z budową zespołu apartamentów Nad Młynówką w Krakowie, za około 3,5 mln zł. Obiekt, ulokowany przy ulicy Filtrowej, ma obejmować 26 apartamentów o łącznej powierzchni mieszkalnej 1,2 tys. mkw. Termin ukończenia prac wyznaczono na trzeci kwartał 2002 roku. Jak deklaruje zarząd GKI, inwestycja w budowę apartamentów Nad Młynówką nie była powiązana z planowaną emisją akcji i jest finansowana ze środków własnych spółki.

Okiem eksperta

Plasowanie emisji w trudnej sytuacji rynkowej jest zawsze zadaniem ambitnym i trudno przesądzać zawczasu o możliwych efektach. Wydaje się jednak, że powodzenie emisji jest prawdopodobne, emitent w sposób rozsądny dostroi się do warunków rynkowych w momencie zapisów. Kluczowe znaczenie będzie miało zainteresowanie ze strony inwestorów instytucjonalnych przeznaczoną dla nich pulą akcji i to w istotny sposób zadecyduje o sukcesie transzy publicznej. Rozpoczęcie przez spółkę długoterminowej współpracy ze znaczącym operatorem sieci handlowej jest dobrą informacją, która może zwiększyć zainteresowanie potencjalnych inwestorów, zmniejszając ryzyko związane z inwestycjami mieszkaniowymi spółki.

Bogdan Duszek

naczelnik wydziału rynku pierwotnego BDM PKO BP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Zdunek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu