Glapiński: tempo wzrostu PKB w Polsce pozostaje znakomite

  • PAP
opublikowano: 04-12-2019, 17:26
aktualizacja: 04-12-2019, 17:57

Tempo wzrostu PKB w Polsce pozostaje znakomite - ocenił podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej prezes NBP Adam Glapiński. Podkreślił, że jest bardzo prawdopodobne, iż do końca jego kadencji stopy procentowe nie zmienią się.

Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) powiedział, że tempo wzrostu gospodarczego się obniża, ale nadal pozostaje znakomite. "Tempo wzrostu za cały rok powyżej 4 proc. PKB to jest bardzo dobry wynik na tle Europy, na tle naszego potencjalnego wzrostu (...). To nie budzi żadnego niepokoju" - zapewnił Glapiński.

"W moim przekonaniu, tak jak mówię od pierwszego dnia, kiedy jestem prezesem, jest bardzo prawdopodobne, że do końca mojej kadencji stopy nie ulegną zmianie. Nic się tu nie zmieniło" - powiedział szef NBP.

Odniósł się do pytania o dokonywane przez analityków rewizje w dół prognoz tegorocznego wzrostu PKB oraz wzrostu przyszłorocznego. "Mylą się" - ocenił Glapiński. "Nasze analizy i nasze projekcje jak dotąd okazywały się zawsze najlepsze na polskim gruncie (...). Jak do tej pory to my mieliśmy rację, a nie inni analitycy. I tym razem, podejrzewam, też tak będzie" - powiedział.

Prezes NBP wyjaśnił, że obniżenie naszego tempa wzrostu PKB wynika z sytuacji zewnętrznej, a głównie z obniżenia się tempa wzrostu w Niemczech, które ostatnio wynosi 0,5 proc. "Trudno, żeby nasze tempo wzrostu nie zmalało, jeśli w Niemczech spadło ono do 0,5 proc. - naszego głównego partnera handlowego, kooperanta itd." - tłumaczył.

Tym razem, jak podkreślił, nasza aktywność gospodarcza zmniejszyła się w o wiele mniejszym stopniu, niż wynikałoby to ze spowolnienia w Niemczech. W opinii Glapińskiego pokazało to, że polska gospodarka stała się bardziej samodzielna względem koniunktury niemieckiej, zwłaszcza eksport. Jego zdaniem ma ona niesamowicie dobre wyniki zważywszy, że u naszych głównych partnerów europejskich koniunktura spadła.

Glapiński dodał, że cieszy to stosunkowo duże uniezależnienie polskiego wzrostu od widocznego spowolnienia w Niemczech. Prezes stwierdził, że utrzymanie dodatniego bilansu w handlu zagranicznym pokazuje, że polskie przedsiębiorstwa znalazły inne rynki zbytu dla swoich produktów i usług, niż rynek niemiecki. Zdaniem profesora gospodarka naszych sąsiadów nie wpadła i nie wpadnie w recesję, co jest dobrym prognostykiem dla polskiego wzrostu gospodarczego.

Szef banku centralnego wskazał, że tempo wzrostu gospodarczego na świecie pozostaje relatywnie niskie i utrzymuje się niepewność dotycząca perspektyw kształtowania się globalnej koniunktury. W strefie euro, wraz z trwającą dekoniunkturą w przemyśle, dynamika aktywności gospodarczej pozostaje niska. W Stanach Zjednoczonych koniunktura wciąż jest relatywnie dobra, choć – podobnie jak w wielu innych gospodarkach – aktywność w przemyśle się obniża. W Chinach dynamika aktywności gospodarczej w dalszym ciągu spowalnia - mówił.

"Przyczyny są zewnętrzne. Nie ma w Polsce w istocie żadnego czynnika, który powodowałby osłabienie naszej koniunktury" - powiedział.

W ocenie Rady Polityki Pieniężnej perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne, a dynamika PKB – mimo oczekiwanego obniżenia – utrzyma się w najbliższych kwartałach na relatywnie wysokim poziomie. Jednocześnie utrzymuje się niepewność dotycząca skali i trwałości osłabienia koniunktury za granicą oraz jego wpływu na krajową aktywność gospodarczą. Inflacja – po przejściowym wzroście w I kw. 2020 r. – w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej będzie się kształtować w pobliżu celu inflacyjnego.

Prezes poruszył też kwestię polskich rezerw w złocie i stwierdził, że obecny poziom utrzymania 10 proc. ogółu rezerw w kruszcu oznacza osiągnięcie globalnej średniej. Średnia europejska to - zdaniem Glapińskiego - 20 proc. rezerw w złocie, a NBP będzie nadal dążył do wzrostu odsetka polskich rezerw w złocie. Dodał, że jest to dobrze odbierane przez obserwatorów, m.in. agencje ratingowe.

Marek Wiśniewski
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane