GLG Pharma chce zmienić parkiet

opublikowano: 14-11-2017, 22:00

Spółka, która chce dać drugie życie starym lekom onkologicznym, ma wystartować z badaniami klinicznymi i wejść na rynek regulowany.

Biotechnologiczne spółki na polskiej giełdzie nie mają za sobą udanego miesiąca. Notowania Selvity, sztandarowego przedstawiciela branży, zanurkowały po śmierci jednego z pacjentów, którzy uczestniczyli w badaniach klinicznych pierwszego potencjalnego leku spółki. Potem zmierzające na giełdę Nano Group zebrało z oferty publicznej nieco ponad 4,2 mln zł, a apetyt miało ponad dziesięć razy większy. Tymczasem notowana na NewConnect GLG Pharma, która nie szuka nowych cząsteczek leczniczych, tylko stara się znaleźć nowe zastosowania dla już stosowanych, ma wkrótce rozpocząć badania kliniczne, a potem przenieść się na rynek regulowany GPW. Flagowym projektem GLG Pharma jest opracowanie leku na jeden z typów raka piersi, opartego na cząsteczce, którą licencjonuje główny akcjonariusz spółki, amerykańskie GLG. Na realizację tego projektu pozyskano 10 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

— Projekt jest realizowany od roku, wkraczamy w jego kluczową fazę. Protokół badania klinicznego jest już opracowany, złożymy go do końca roku. Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 r. będziemy chcieli podać pierwsze dawki leku pacjentom w ramach pierwszej fazy badań. Jeśli uda się przejść do następnej fazy, w 2019 r. będzie możliwe pozyskanie partnera. Szacujemy, że przy tej okazji do spółki mogłoby wpłynąć nawet 40 mln zł — mówi Piotr Sobiś, prezes GLG Pharma. Spółka chce też pozyskać prawie 22 mln zł dotacji na następny projekt: platformę do reformulacji istniejących leków przeciwnowotworowych i zmniejszania ich toksyczności.

— Spodziewamy się decyzji w sprawie dotacji na początku przyszłego roku, możemy przeprowadzić kolejną emisję akcji, by sfinansować wkład własny — mówi Piotr Sobiś. W przyszłym roku spółka może też przenieść się na główny parkiet warszawskiej giełdy.

— Na razie nie spełniamy jeszcze kryteriów, m.in. związanych z kapitalizacją. Mamy już jednak dofinansowanie z PARP na transfer, decyzje w tej sprawie powinny zapaść do końca pierwszego kwartału — mówi Piotr Sobiś.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu