Glimar zainwestuje 320 mln zł

Agnieszka Berger
opublikowano: 27-05-1999, 00:00

Glimar zainwestuje 320 mln zł

Zarząd Rafinerii Glimar z Gorlic rozpoczął właśnie negocjacje z firmą Lurgi z Frankfurtu w sprawie budowy kompleksu wodorowego. Inwestycja, która pochłonie 160 mln DM (około 320 mln zł), powinna się rozpocząć wiosną 2000 r.

Do gorlickiej rafinerii dotarły już wszystkie dokumenty związane z zakupem licencji na kompleks wodorowy od firmy Chevron. Jeśli powiodą się negocjacje z Lurgi, niemiecka firma zostanie wykonawcą inwestycji. 80 proc. środków na sfinansowanie przedsięwzięcia będzie pochodziło z kredytu, którego udzieli Glimarowi konsorcjum zorganizowane przez Bank Przemysłowo-Handlowy. Spłata pożyczki potrwa prawdopodobnie do 2012 r. Pozostałe 20 proc. gotówki firma zamierza wygospodarować z własnych środków.

Nowe produkty

Kompleks wodorowy umożliwi rafinerii zagospodarowanie cięższych frakcji ropy naftowej.

— Podobną instalacją nie dysponuje obecnie żadna polska rafineria. Po zakończeniu inwestycji będziemy mogli wytwarzać między innymi: bazy olejowe do olejów smarowych, rozpuszczalniki, nafty specjalne, parafiny oraz oleje specjalne (np. dla hutnictwa), których dotychczas w Polsce się nie produkuje — mówi Edward Kaczmarczyk, dyrektor inwestycyjny Glimaru.

Jak zapewnia Tomasz Biodrowicz z gorlickiej rafinerii, kompleks wodorowy pozwoli spółce poszerzyć ofertę o blisko 500 nowych produktów.

Własna zaciszna nisza

Dzięki temu przedsiębiorstwo będzie mogło wypełnić niszę rynkową nie obsadzoną przez paliwowych potentatów: Polski Koncern Naftowy (Petrochemia Płock i CPN) i Rafinerię Gdańską. To pozwoli mu utrzymać się na rynku.

— Liczymy na drobnych klientów, którzy kupią u nas 200-500 ton produktów miesięcznie — tłumaczy dyrektor Kaczmarczyk.

Dzięki takiej strategii Glimar nie będzie musiał podejmować konkurencji ze spółkami z Płocka i Gdańska, nastawionymi przede wszystkim na sprzedaż paliw dużym odbiorcom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Glimar zainwestuje 320 mln zł