Gliwicka SW poluje na 75 mln zł

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 29-06-1999, 00:00

Gliwicka SW poluje na 75 mln zł

TWARDE REGUŁY: Exodus górniczy będzie szybszy — na przykład w Gliwickiej Spółce Węglowej, której prezesem jest Bogusław Bobrowski, redukcje będą ponad dwukrotnie większe. fot. SJ

Gliwicka Spółka Węglowa chce otrzymać 75 mln zł z 400 mln zł pożyczonych przez górnictwo od Agencji Rozwoju Przemysłu. Dzięki temu 2800 górników z kopalń tej grupy mogłoby skorzystać z pakietu socjalnego.

W czwartek KERM zaopiniuje znowelizowane biznesplany spółek węglowych. Większość przedstawicieli górnictwa nie chce ujawniać nowych założeń programów naprawczych, zanim nie zostaną one pozytywnie przyjęte przez rząd.

Urealnienie cen

Rąbka tajemnicy uchyliła jedynie Gliwicka Spółka Węglowa.

— W pierwszej wersji biznesplanu zakładaliśmy cenę węgla na poziomie 124 zł za tonę — nowe prognozy mówią o 108 zł za tonę — mówi Henryk Śliwa, wiceprezes GSW.

Jej kopalnie otrzymały w tym roku z budżetu 125 mln zł na restrukturyzację zatrudnienia. Gliwicka SW liczy, że z pieniędzy, które górnictwu pożyczy Agencja Rozwoju Przemysłu, dostanie dodatkowo 75 mln zł.

— Dzięki temu założyliśmy w naszym nowym biznesplanie, że zamiast pierwotnie planowanych odejść z naszych kopalń 1200 górników, z pakietu skorzysta 2800 pracowników — dodaje Henryk Śliwa.

Pierwotnie biznesplany spółek węglowych zakładały, że z górniczego pakietu socjalnego skorzysta 32 tys. pracowników kopalń. Po obiecaniu górnikom dodatkowych 400 mln zł Janusz Steinhoff , minister gospodarki, szacował, że pieniędzy starczy dla 24 tys. osób — łącznie z odejściami naturalnymi.

Będzie lepiej

W ubiegłym roku Gliwicka SW przyniosła ponad 0,5 mld zł straty. Jej zarząd szacuje, że mimo planowanego na ten rok 12-proc. spadku sprzedaży, uda się na tyle obniżyć koszty, by wynik finansowy był lepszy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gliwicka SW poluje na 75 mln zł