Global Cosmed opublikował wyniki i przedstawił prognozy

opublikowano: 12-02-2019, 07:42

Global Cosmed, producent chemii gospodarczej, zanotował 303,9 mln zł przychodów w 2018 r. i 10,2 mln zł EBITDA.

Przychody są niższe od prognozowanych (prognozę ogłoszono 30 marca ubiegłego roku) - miały wynieść 320 mln zł, EBITDA jest natomiast zgodna z planem. 

"W ocenie Zarządu prezentowane wyniki nie odbiegają znacząco od opublikowanej prognozy (...) Osiągnięcie skonsolidowanych przychodów na poziomie niższym od prognozowanego wynika z jednej strony z rezygnacji z kontraktów o niezadowalającej rentowności, z drugiej zaś strony ze zmiany sposobu prezentacji danych w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w roku 2018 w stosunku do roku 2017. Zmiana polegała na odmiennym ujęciu odwrócenia korekty poprzedniego okresu dotyczącej marży na pozostałym w magazynach spółek zależnych zapasie. Gdyby zastosować sposób prezentacji z roku 2017 to skonsolidowane przychody w roku 2018 byłyby wyższe o 8,7 mln zł" - tłumaczy spółka.

Zarząd w oddzielnym komunikacie przedstawił prognozy na 2019 r. Przychody mają wynieść 304 mln zł, a EBITDA 14 mln zł.

Sprzedaż produktów pod markami należącymi do grupy Global Cosmed w ocenie zarządu zanotuje kolejne wzrosty, zarówno lokalnie, jak i na rynkach międzynarodowych. Zarząd zakłada jednocyfrową poprawę sprzedaży w 2019 roku r./r. w Polsce oraz  dwucyfrową dynamikę sprzedaży zagranicą.

"Głównym czynnikiem rozwoju będzie marka bobini w Azji (Korea Południowa, Wietnam) oraz budowanie skali w regionie Afryki i Bliskiego Wschodu. Przychody marek prywatnych zanotują spadek w 2019 roku r./r. z uwagi na zakończenie współpracy z jednym z klientów oraz dalszą optymalizację kontraktów pod kątem wolumenów oraz rentowności. Niemniej jednak, kluczowi klienci Grupy zanotują poprawę sprzedaży w 2019 roku" - podano.

Jak zaznaczono, planowana poprawa marży EBITDA do 4,6% w 2019 roku z 3,4% w roku 2018, będzie wynikać z rozwoju własnych brandów oraz lepszej efektywności w obszarze produkcji i logistyki. 

"Prognoza uwzględnia wzrost kosztów energii elektrycznej oraz opakowań w łącznej kwocie około 3 mln zł, co jest następstwem skokowego wzrostu cen energii w Polsce" - dodano.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu