Global Trade pokonał fiskusa

KAP
opublikowano: 15-06-2012, 00:00

„Komin, którego nie było”, pozbawił spółkę możliwości odliczenia VAT. Niesłusznie — uznał sąd.

Global Trade, notowany na NewConnect dostawca instalacji grzewczych i wodnych, wygrał ze stołeczną izbą skarbową. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił — zaskarżoną przez spółkę — decyzję fiskusa dotyczącą odliczania VAT od sprzedanych towarów. Izba zakwestionowała m.in. odliczenie podatku od zbycia i montażu konstrukcji stalowych , bo uznała, że ich nie ma, chociaż… zostały przez spółkę zainstalowane w największych przedsiębiorstwach w Polsce.

— Współpracowaliśmy z firmami złomowymi, które pozyskiwały złom na przykład z rozbiórki budynków. Część pozyskanych elementów nie była jednak sprzedawana jako złom, ale jako np. słupki ogrodzeniowe, zbiorniki czy wysokogatunkowa stal konstrukcyjna. Przy rozbiórce firmy złomowe pozyskiwały także instalacje kominowe, które — po remoncie — sprzedawały jako pełnowartościowe systemy kominowe. Zbywając je jako złom, mogłyby naliczyć 20-50 proc. marży, ale już przy sprzedaży jako „kominy” marża sięga kilku tysięcy procent — tłumaczy Paweł Koś, prezes Global Trade.

Spółka kupiła takie konstrukcje stalowe i systemy od dostawcy złomu i zainstalowała w budynkach, przy sprzedaży odliczając VAT. Izba Skarbowa uznała, że Global Trade nie mogła kupić od firmy złomowej wyremontowanego systemu, ponieważ ta go nie posiadała — miała tylko złom z rozbiórki. W efekcie Global Trade nie mogła odliczyć VAT. Sąd był jednak innego zdania.

— Cieszymy się, że postępowanie zostało zakończone. Musieliśmy długo walczyć, by decyzja izby skarbowej została uchylona — dodaje Paweł Koś. Korzenie sprawy sięgają bowiem połowy ubiegłej dekady.

— W przypadku firm, które na bramie miały kamerę, udawało się szybciej wyjaśnić sprawę. My czekaliśmy wiele lat — komentuje szef Global Trade.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu