Globalna walka o  koncentrat miedzi

Jarosław Romanowski
05-11-2010, 00:00

Po wydobyciu surowca w tonie rudy znajduje się 1-2 proc. miedzi, wstępnie przerobiony materiał do postaci koncentratu zawiera jej 30-40 proc., a dopiero po przetopie w hucie miedziane katody zawierają 99,99 proc. metalu. Deficyt koncentratu miedzi na rynku z roku na rok się powiększa. Nasilająca się rywalizacja o dostęp do tego produktu na świecie wynika m.in. z mniejszej dostępności miedzi górniczej, ale przede wszystkim dlatego, że powstaje coraz więcej hut.

Przykładem ekspansji hutniczej są Chiny, które zwiększyły potencjał przetwórczy z 0,46 mln ton w 1994 roku do 3,14 mln ton w roku 2010, co stanowi już 22 proc. światowego rynku przerobu koncentratu. Jednak plany Chin są ambitniejsze — po 2020 roku mogą one osiągnąć ponad 50 proc. udziału w przetwórstwie koncentratu. Dynamiczna ścieżka rozwoju sektora hutniczego w Chinach jest zrozumiała w sytuacji, kiedy już dzisiaj kraj ten odpowiada za 40 proc. światowego popytu na czerwony metal. Chińskie huty są w stanie konkurować głównie ceną, jednak dzięki przeprowadzanym w ostatnich latach dużym projektom inwestycyjnym i modernizacyjnym coraz częściej także nie odbiegają jakością produkcji.

Wzmożona konkurencja o koncentrat zmienia sytuację na rynku fizycznym. Premia przerobowa TC/RC (marża hut) została obniżona wystarczająco nisko, aby kilka hut na świecie zostało zamkniętych. Konsolidacja sektora hutniczego w rękach niewielkiej liczby graczy może doprowadzić do oligopolizacji rynku. Oprócz rosnącego znaczenia hut chińskich od wielu lat dużą siłę negocjacyjną mają ściśle współpracujące ze sobą huty japońskie. Kopalnie miedzi cieszą się z niskich

marż TC/RC, jednak gdy liczba

projektów górniczych, a tym samym surowca na rynku wzrośnie, mogą być wkrótce pod dużą presją skonsolidowanych, silnych hut.

Obecna sytuacja może jednak poprawić pozycję zintegrowanych producentów miedzi, posiadających kopalnie i huty miedzi. Ze względu na niskie marże TC/RC wiele hut rozważa zamknięcie lub przeniesienie produkcji do Azji. Zintegrowane podmioty mogą wykorzystać tę okazję do przejęcia części rynku, a także wzmocnienia pozycji przy sprzedaży miedzianych katod. Rynek towarowy charakteryzuje się cyklicznością, więc jeśli w przyszłości dostęp do koncentratu będzie łatwy, obecna likwidacja hut na świecie i silna pozycja podmiotów, które na rynku przetrwały, może sprawić, że premie przerobowe TC/RC znacząco wzrosną. Z korzyścią dla właścicieli hut.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Romanowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Globalna walka o koncentrat miedzi