Globalne fundusze stawiają na surowce

Anna Borys
opublikowano: 17-03-2008, 15:36

Międzynarodowi zarządzający znów wycofywali kapitał z rynku akcji. Według wyliczeń Deutsche Banku i Emerging Portfolio Fund Research, z funduszy globalnych między 5 a 12 marca odpłynęło 3,35 mld USD.

Gross kapitału pochodziło z rynków wschodzących, których saldo w tym okresie wyniosło -2,92 mld USD. Małą sympatią zarządzających cieszą się rynki azjatyckie. Z giełd chińskich wyparowało 0,66 mld USD. Warto jednak zauważyć, że nadal aktywa skierowane na tamte rynki (164,88 mld USD) są największe w gronie funduszy dedykowanych konkretnym regionom rozwijającym się.

W ślad za Azją wyciekał kapitał z Ameryki Łacińskiej. Parkiety latynoskie zanotowały odpływ na poziomie 0,048 mld USD. Region EMEA (Europa Wschodząca, Bliski Wschód i Afryka) także był na minusie, choć niewielkim (- 0,05 mld USD). Warto jednak zauważyć, że sytuacja zmienia się na poziomie aktywów zainwestowanych w poszczególnych państwach. Międzynarodowi zarządzający chętnie lokowali kapitał na giełdach silnie związanych z surowcami. Największą popularnością cieszył się więc parkiet w Rosji, Arabii Saudyjskiej i Afryce Południowej. To zasługa ostatnich rekordów cen ropy naftowej i złota.

Na rynkach rozwiniętych było różnie. Tradycyjnie już traciła Japonia. Tylko raz w ciągu ostatnich 50 tygodni fundusze chciały inwestować w Kraju Kwitnącej Wiśni. Między 5 a 12 marca z tamtejszych parkietów wyparowało 0,2 mld USD. Obecnie aktywa produktów lokujących kapitał w Japonii spadły do 40 mld USD. Dojrzałe rynki europejskie zanotowały odpływ na poziomie 1,65 mld USD. Wyjątkiem w gronie parkietów rozwiniętych było Wall Street. Amerykański rynek akcji zanotował napływ na poziomie 1,72 mld USD. To zasługa interwencji tamtejszych rezerw federalnych, które wpompowały do gospodarki 200 mld USD oraz słabego jak nigdy dolara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Globalne fundusze stawiają na surowce