Globalne inwestycje bezpośrednie mocno w dół

opublikowano: 07-06-2018, 16:36
aktualizacja: 07-06-2018, 16:37

Gwałtowne wyhamowanie w transgranicznych inwestycjach bezpośrednich może zaszkodzić gospodarkom rozwijającym się, ostrzega agencja Narodów Zjednoczonych UNCTAD.

W 2017 r. globalne transgraniczne inwestycje bezpośrednie spadły o 23 proc., sięgając 1,43 bln USD, wynika z corocznego raportu Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD). Inwestycje były najniższe od trzech lat, nawet pomimo przyspieszenia globalnego wzrostu oraz ożywienia w handlu. Najmocniej, bo o 37 proc. spadły inwestycje zagraniczne w gospodarkach rozwiniętych, o 29 proc. obniżyła się wartość fuzji i przejęć, a inwestycje w krajach emerging markets pozostały na zbliżonym poziomie.

„Ta negatywna tendencja powinna zostać zauważona przez twórców polityki, zwłaszcza tych z gospodarek rozwijających się, bo właśnie tam zagraniczne inwestycje są niezbędne dla trwałego rozwoju. Obecny ponury obraz inwestycji przypomina, jak ważne jest sprzyjające w skali globu otoczenie dla inwestycji” – zauważa w raporcie António Guterres, sekretarz generalny ONZ.

Skłonności do rozpoczynania inwestycji szkodzą niepewność co do przyszłej polityki gospodarczej, napięcia handlowe oraz rosnąca ilość ograniczeń dla inwestorów, w tym ostrzejszy nadzór nad przejęciami przedsiębiorstw przez podmioty zagraniczne. To ostatnie zjawisko ma związek z obawami o bezpieczeństwo narodowe oraz niechęcią do oddawania inwestorom zagranicznym kontroli nad ziemią i surowcami (z drugiej strony wiele krajów wciąż stara się przyciągać zagranicznych inwestorów). Do spadku wartości nowych inwestycji mógł się także przyczynić spadek stopy zwrotu z inwestycji dotychczasowych, z 7,0 proc., do 6,7 proc.

W tym roku trans graniczne inwestycje bezpośrednie wzrosną nieznacznie, o około 5 proc., zapowiada UNCTAD, co jednak byłoby wynikiem poniżej średniej z ostatniej dekady. Największym odbiorcą zagranicznych inwestycji bezpośrednich są USA, gdzie trafiło 275 mld USD, oraz Chiny (napływy były rekordowe i sięgnęły 136 mld USD).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu