Globalne ocieplenie zubaża biedne kraje

opublikowano: 28-04-2019, 22:00

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda dowodzą, że istnieje korelacja pomiędzy globalnym ociepleniem a dysproporcjami społeczno-gospodarczymi.

O ich odkryciu poinformował „MarketWatch”. Z badań wynika, że kraje, które są cieplejsze i stosunkowo biedne, coraz bardziej biednieją, bogacą się natomiast kraje położone w chłodniejszych strefach klimatycznych. Gdyby globalne ocieplenie, które jest obserwowane od lat 60. ubiegłego wieku, nie postępowało, przepaść pomiędzy krajami z najwyższą i najniższą produkcją (PKB) byłaby o 25 proc. mniejsza — twierdzą ekonomiści z Uniwersytetu Stanforda.

— Wyniki naszych badań dowodzą, że większość najuboższych krajów na świecie jest dziś znacznie biedniejsza, niż byłaby, gdyby nie istniało zjawisko globalnego ocieplenia — mówi Noah Diffenbaugh, główny autor opublikowanego w kwietniu badania.

Jego zdaniem od 1961 do 2010 r. zmiany klimatu przyczyniły się do zubożenia przeciętnego mieszkańca krajów z najniższym PKB o 17-30 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy