Globalne ocieplenie zubaża biedne kraje

opublikowano: 28-04-2019, 22:00

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda dowodzą, że istnieje korelacja pomiędzy globalnym ociepleniem a dysproporcjami społeczno-gospodarczymi.

O ich odkryciu poinformował „MarketWatch”. Z badań wynika, że kraje, które są cieplejsze i stosunkowo biedne, coraz bardziej biednieją, bogacą się natomiast kraje położone w chłodniejszych strefach klimatycznych. Gdyby globalne ocieplenie, które jest obserwowane od lat 60. ubiegłego wieku, nie postępowało, przepaść pomiędzy krajami z najwyższą i najniższą produkcją (PKB) byłaby o 25 proc. mniejsza — twierdzą ekonomiści z Uniwersytetu Stanforda.

— Wyniki naszych badań dowodzą, że większość najuboższych krajów na świecie jest dziś znacznie biedniejsza, niż byłaby, gdyby nie istniało zjawisko globalnego ocieplenia — mówi Noah Diffenbaugh, główny autor opublikowanego w kwietniu badania.

Jego zdaniem od 1961 do 2010 r. zmiany klimatu przyczyniły się do zubożenia przeciętnego mieszkańca krajów z najniższym PKB o 17-30 proc.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy