Globalne terminy płatności coraz dłuższe

opublikowano: 06-08-2015, 22:00

Światowy średni termin płatności wynosi 66 dni i nic nie wskazuje na to, że będzie krótszy.

Euler Hermes przeanalizował okres pomiędzy dostawą towarów a zapłatą za nie w 15 krajach z całego świata (wskaźnik DSO — Days Sales Outstanding) — Rosji, Holandii, Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii, Belgii, Arabii Saudyjskiej, Brazylii, Hiszpanii, Polsce, Chinach, Indiach, Francji, Turcji i Włoszech. Z analizy wynika, że czwarty rok z rzędu wskaźnik DSO się nie zmieni. Obecnie wynosi on 66 dni, choć można dostrzec spore różnice pomiędzy rynkami rozwiniętymi i rozwijającymi się.

— Firmy na rynkach rozwijających się otrzymują zapłatę o pięć dni później niż firmy działające w gospodarkach rozwiniętych, podczas gdy w 2007 r. otrzymywały zapłatę o 10 dni wcześniej od nich — mówi Ludovic Subran, główny ekonomista Euler Hermes. Ogólnie wskaźnik DSO na rynkach rozwijających się w tym roku wydłuży się do 69 dni. Przy tym liderami w zakresie wzrostu zaległości są Rosja, Chiny i Brazylia. Z kolei w gospodarkach zaawansowanych przewidywane jest niewielkie zmniejszenie średniego wskaźnika DSO do poziomu 64 dni z 65 odnotowanychw 2014 r. Wynika to z poprawy sytuacji gospodarczej na tych rynkach, dzięki której firmy gromadzą więcej gotówki i są w stanie szybciej regulować zobowiązania.

W Polsce wskaźnik DSO wynosi 70 dni. Najwyższy jest w Turcji, gdzie sięga aż 99 dni, a najniższy w Rosji i Holandii (47 dni).

— Wolniejszy spływ należności w krajach rozwijających się czy np. we Włoszech oznacza, że także polscy eksporterzy, sprzedając na te rynki, otrzymają swoje pieniądze w podobnych terminach. Postulowane zwiększenie polskiego eksportu na rynki rozwijające się wiązać się musi zatem z gotowością do dłuższego kredytowania odbiorców — zwraca uwagę Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes.

69 dni - do tylu ma wzrosnąć w tym roku średni okres pomiędzy dostawą towarów a zapłatą za nie (wskaźnik DSO) w krajach rozwijających się. W gospodarkach rozwiniętych wskaźnik DSO skróci się do ok. 64 dni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy