Globalny indeks cen żywności najwyżej od prawie 6 lat

opublikowano: 03-12-2020, 11:56

W listopadzie indeks cen żywności FAO szedł w górę szósty miesiąc z rzędu i zanotował największy miesięczny wzrost od lipca 2012 roku, informuje Reuters.

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) poinformowała, że jej globalny indeks cen żywności wzrósł w listopadzie do 105, najwyżej od prawie 6 lat. W październiku, po niewielkiej rewizji, wynosił 101.

Głównym sprawcą wzrostu indeksu w listopadzie był drożejący o 14,5 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem olej roślinny. To skutek spadku zapasów oleju palmowego, co przełożyło się na wzrost jego ceny, wyjaśnia Reuters. Cena zbóż wzrosła o 2,5 proc. w listopadzie, a cukru o 3,3 proc. Nabiał zdrożał o 0,9 proc. i jego indeks zbliżył się do 18-miesięcznego maksimum, głównie za sprawą drożejącego masła i sera. Indeks cen mięsa także wrósł o 0,9 proc., kończąc okres dziewięciu kolejnych miesięcy spadku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane