Globalworth chce być numerem 1

opublikowano: 13-05-2018, 22:00

Przejęcie kompleksu biurowego za prawie 140 mln EUR to tylko fragment wielkiego planu inwestycyjnego spółki

Firma Globalworth Poland poinformowała ostatnio, że zamierza przejąć od funduszu Starwood Capital Group krakowski kompleks Quattro Business Park. Wartość inwestycji sięga 139 mln EUR. Transakcja znacząca, ale niejedyna. Globalworth już od kilku miesięcy działa wyjątkowo aktywnie na rynku inwestycyjnym. W grudniu 2017 r. nabył trzy nieruchomości biurowe we Wrocławiu, Gdańsku i Katowicach, za które zapłacił 160 mln EUR. W marcu 2018 r. stał się natomiast właścicielem warszawskiego biurowca Warta Tower, należącego do Kulczyk Real Estate Holding. Przejęcie kosztowało spółkę 55 mln EUR.

Małgorzata Turek, prezes Globalworth Poland, zapewnia, że plany zakupowe są bardzo poważne i szeroko zakrojone. Będzie się nimi dzielić na bieżąco
Zobacz więcej

KURS NA WZROST SKALI:

Małgorzata Turek, prezes Globalworth Poland, zapewnia, że plany zakupowe są bardzo poważne i szeroko zakrojone. Będzie się nimi dzielić na bieżąco Fot. ARC

Szersze horyzonty

Globalworth Poland ma biurowce w Warszawie, Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku. Łączna wartość jego portfela to około 750 mln EUR, a do końca roku urośnie prawdopodobnie o kolejne kilkaset milionów euro.

— Ważne, by być obecnym na wszystkich znaczących rynkach biurowych. Polska jest pod tym względem wyjątkowa, ponieważ segment biurowy rozwija się bardzo dynamicznie, nie tylko w stolicy. Mamy siedem ośrodków regionalnych. To coś niespotykanego na skalę europejską — mówi Małgorzata Turek, prezes Globalworth Poland, informując, że spółka chce możliwie najszybciej powiększyć portfel, stając się największym właścicielem nieruchomości biurowych w Polsce.

— Przyglądamy się rynkom, na których już działamy. Zastanawiamy się, jak możemy wykorzystać dotychczasowe aktywa. Badamy też potencjał inwestycyjny w sąsiedztwie naszych biurowców. Cały czas analizujemy rynek, mając zabezpieczone fundusze na kolejne zakupy. Nie boimy się lokować kapitał w starszych nieruchomościach w dobrej lokalizacji, bo wiemy, że można je zmodernizować, podnosząc ich wartość. Tak zrobimy w przypadku biurowca Warta Tower z 2000 r. — ikony na warszawskim rynku nieruchomości. Mamy zamiar podnieść jego standard. Będzie jednym z flagowych elementów naszego portfela. W regionie gobalworth słynie z tego, że wiele obiektów zrewitalizował, dając im drugie życie — mówi Małgorzata Turek.

Spółka będzie starała się tworzyć tzw. huby, czyli parki biznesowe.

— Najemcy nie lubią zmieniać lokalizacji. Jeśli czują się gdzieś komfortowo, a chcą się rozrastać, najchętniej zrobiliby to w tym samym miejscu. Naszą rolą jest im w tym pomóc, np. poprzez przejęcie i zmodernizowanie budynku w sąsiedztwie — mówi Małgorzata Turek.

Zapewnia, że firma jest tak zorganizowana, by bardzo szybko zarządzać procesami inwestycyjnymi.

— Mamy specjalistów zajmujących się analizą inwestycji i ich nabywaniem, jak również zespoły zajmujące się modernizacją, wynajmem i zarządzaniem aktywami. Ze względu na planowany wzrost i kolejne zakupy, chcemy w najbliższym czasie powiększyć zespół — twierdzi szefowa Globalworth Poland.

Zaznacza, że w regionie firma działa też jako deweloper. Czy wybuduje coś w Polsce? Niewykluczone.

— Rynek jest na tyle ciekawy i chłonny, że żadne ruchy inwestycyjne nie są nierealne — uważa Małgorzata Turek.

Nowy punkt wyjścia

Jeszcze do niedawna spółka działała jako GPRE (Griffin Premium Real Estate). W październiku 2018 r. jej większościowym udziałowcem została firma inwestycyjna Globalworth, co wiązało się m.in. ze zmianą nazwy i strategii.

— Chcemy zostać największym inwestorem biurowym w Europie Środkowo--Wschodniej, a Polska staje się obecnie filarem w dążeniu do tego celu. To największy kraj w regionie, o najbardziej dynamicznej gospodarce i najlepszych perspektywach. Polska ma też największy i najbardziej płynny rynek nieruchomości, który ma silne fundamenty i daje szerokie możliwości inwestowania w różnego typu projekty. Postrzegamy go jako rynek stałego wzrostu, oparty na mocnych podstawach ekonomicznych i popycie ze strony globalnych najemców. Jego rekordowa chłonność, dojrzałość czy niespotykana w regionie liczba miast do lokowania biznesu sprawiły, że stał się kluczowym kierunkiem naszej ekspansji — mówi Dimitris Raptis, zastępca dyrektora generalnego w Globalworth.

 

OKIEM ANALITYKA - Michał Wachowicz, konsultant w dziale rynków kapitałowych Cushman & Wakefield

Zyskowne odstępstwo

Od stycznia do marca 2018 r. w polskich nieruchomościach biurowych ulokowano 142 mln EUR. W Warszawie zainwestowano 75 mln EUR, natomiast we Wrocławiu, który w I kwartale reprezentował rynek miast regionalnych — 67 mln EUR.W innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej rynek biurowy skupiony jest w stolicach państw. W miastach regionalnych, oprócz Brna w Czechach, ma marginalne znaczenie. Polska pod tym względem jest wyjątkiem — przede wszystkim ze względu na większą populację, a co za tym idzie, zwiększoną dostępność do wykwalifikowanej kadry pracowniczej.

 

OKIEM ANALITYKA - Jędrzej Suchowolec, starszy doradca w dziale rynków kapitałowych Cresa Polska

Wiek ma znaczenie

Na rynkach regionalnych największym zainteresowaniem cieszą się budynki nowe, sprzedawane przez deweloperów funduszom inwestycyjnym krótko po oddaniu do użytkowania. Odstępstwem od tej reguły w ostatnim kwartale była sprzedaż wrocławskiego obiektu z lat 30. ubiegłego wieku, w którym siedzibę ma BZ WBK. W Warszawie, poza obiektami wystawionymi obecnie na sprzedaż, inwestorzy będą musieli zaczekać na ukończenie kolejnych projektów deweloperskich. W efekcie, starsze budynki w stolicy w najbliższym czasie mogą cieszyć się większym zainteresowaniem.

 

OKIEM INWESTORA - Katarzyna Zawodna-Bijoch, prezes biurowej spółki Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej

Polskie biura to ewenement

Pod względem rozwoju rynków poza stolicą Polska jest unikatowa w skali Europy, porównywalna jedynie do Niemiec. Rynki regionalne w Polsce są zauważalnie silniejsze niż w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Najlepiej świadczy o tym to, że w 2017 r. miasta regionalne wyprzedziły Warszawę pod względem nowych  inwestycji. Ten trend się utrzymuje. Obecnie na rynkach regionalnych powstaje aż 1,1 miliona mkw. biur - według danych JLL. Biurowa spółka Skanska jest aktywna na siedmiu  rynkach w Polsce. W innych krajach regionu swoją aktywność skupiamy na stolicach.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy