Globalworth urośnie w Krakowie

opublikowano: 09-05-2018, 22:00

Dawny Griffin Premium RE powiększy portfel o kolejny kompleks biurowy. Wartość inwestycji to prawie 140 mln EUR.

Jeszcze do niedawna spółka Globalworth Poland działała jako GPRE (Griffin Premium Real Estate). W październiku 2018 r. jej większościowym udziałowcem została firma inwestycyjna Globalworth, co dla GPRE oznaczało nie tylko zmianę nazwy, ale także strategii. Zgodnie z wytycznymi nowego inwestora, spółka miała dążyć do uzyskania pozycji największego właściciela nieruchomości biurowych w Polsce. Pierwsze przejawy realizacji tego planu było widać już w grudniu 2017 r., gdy Globalworth poinformował o zakupie trzech nieruchomości biurowych o wartości 160 mln EUR (West Gate we Wrocławiu, Tryton Business House w Gdańsku oraz A4 Business Park w Katowicach). W marcu 2018 r. natomiast spółka została właścicielem warszawskiego biurowca Warta Tower, należącego do Kulczyk Real Estate Holding. Wartość transakcji sięgnęła 55 mln EUR. Teraz przyszła pora na kolejny krok w kierunku umacniania pozycji na rynku biurowym.

Globalworth Poland poinformował właśnie o planowanym przejęciu od funduszu Starwood Capital Group krakowskiego kompleksu Quattro Business Park. Kontrakt ma wartość 139 mln EUR. Nieruchomość oferuje na wynajem 60,2 tys. mkw., a roczny dochód z jej najmu wynosi 10,7 mln EUR. Najemcami są m.in. Capgemini, Google czy Luxoft.

— Wartość naszego portfela wynosi obecnie około 750 mln EUR. Chcemy go znacznie powiększyć, aby już wkrótce stać się największym właścicielem nieruchomości biurowych w Polsce. Cały czas analizujemy rynek, mając zabezpieczone fundusze na kolejne zakupy. Nasze biurowce działają już w Warszawie, Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku. Przyglądamy się też pozostałym rynkom regionalnym — mówi Małgorzata Turek, prezes spółki Globalworth Poland.

Według analityków, zainteresowanie polskimi biurami jest ogromne, a inwestorzy mają w czym wybierać, zwłaszcza na rynkach regionalnych. To tam — według danych Colliers International — w 2017 r. oddano do użytku dwie trzecie spośród 736 tys. mkw. nowoczesnych biur. Z 12,7 do 10,8 proc. zmniejszył się jednocześnie wskaźnik pustostanów. Na szczególną uwagę zasługuje właśnie Kraków, który w minionym roku odnotował największe zainteresowanie powierzchnią biurową, zgłaszane przede wszystkim przez firmy z sektora IT i start-upy.

— Miasto stale powiększa zasoby biurowe, które przekroczyły już 1 mln mkw. To drugie centrum biurowe Polski, które bardzo dynamicznie się rozwija — budynki ukończone w ostatnich pięciu latach stanowią 50 proc. obecnej podaży. W 2017 r. oddano do użytku ponad 190 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w 21 inwestycjach. To najlepszy wynik w historii krakowskiego rynku i wśród miast regionalnych. Poprzedni rok przyniósł także rekord pod względem popytu, który sięgnął ponad 200 tys. mkw. — mówi Robert Karniewski, dyrektor rynków regionalnych w Colliers International.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu