Globi wygrało z fiskusem w NSA

Albert Stawiszyński
27-02-2002, 00:00

Z wczorajszego wyroku NSA wynika, że fiskus nie ma prawa w protokole wyników kontroli skarbowej nakładać na firmy obowiązku korygowania wysokości strat wykazanych w zeznaniu podatkowym. Może to uczynić jedynie wydając decyzję administracyjną.

26 stycznia 2002 r. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że inspektor kontroli skarbowej nie może zobowiązać przedsiębiorcy do korekty strat wykazanych w zeznaniu podatkowym. Zdaniem sądu, fiskus może nakazać takie działanie jedynie wydając stosowną decyzję administracyjną. Dotychczasowa praktyka urzędów kontroli skarbowej w tej kwestii budziła wątpliwości. Część urzędów określała stratę przedsiębiorcy w formie decyzji administracyjnych, natomiast większość ustalała wysokość straty jedynie w protokołach wydawanych na zakończenie kontroli skarbowej. Okazało się, że niesłusznie.

Wyrok został wydany na skutek złożenia przez firmę Globi skargi do NSA na postępowanie urzędników kontroli skarbowej.

W Globi przeprowadzona została kontrola dokumentacji podatkowej za 1998 r. Inspektorzy stwierdzili zawyżenie kosztów uzyskania przychodów poprzez nieprawidłowe wykazanie strat poniesionych przez spółkę. Kwestionowane przez kontrolera skarbowego były m.in. wydatki na systemy informatyczne w związku z problemem roku 2000.

W protokole wyników kontroli fiskus nakazał Globi podwyższenie o 2 mln zł przychodu wykazanego w zeznaniu podatkowym. Spółka nie chciała zgodzić się z takim obrotem sprawy i wniosła skargę do NSA. Wczoraj argumenty przedstawicieli spółki podzielili sędziowie.

— Rozstrzygnięcie organów kontroli skarbowej o wysokości strat powinno nastąpić wyłącznie w formie decyzji administracyjnej. Tylko taka decyzja może określać obowiązki podatkowe przedsiębiorcy. Natomiast organa kontroli skarbowej postąpiły niewłaściwie —mówi Edmund Łój, sędzia NSA.

Z tych powodów NSA uchylił wyniki kontroli skarbowej w firmie Globi.

To orzeczenie NSA jest wskazówką dla urzędów kontroli skarbowej, w jakiej formie powinny wydawać rozstrzygnięcia, aby nie narazić się na ich uchylenie. Każdy przedsiębiorca może teraz łatwo wygrać z fiskusem w NSA, jeżeli jego stratę wykazaną w zeznaniu podatkowym zakwestionowano w innej formie niż decyzja administracyjna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Globi wygrało z fiskusem w NSA