Czytasz dzięki

Główne indeksy GPW odrobiły straty i wyszły na plus

  • PAP
opublikowano: 02-10-2020, 18:31

Po tym jak amerykański S&P 500 odrobił część początkowych strat, na GPW doszło do odreagowania i warszawskie indeksy zakończyły dzień na plusie - powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz i doradztwa inwestycyjnego BM BNP Paribas Michał Krajczewski. Pod kreską pozostał jedynie indeks małych spółek.

Zobacz więcej

fot. Marek Wiśniewski

"Od rana zarówno w kraju jak i na rynkach bazowych widzieliśmy umiarkowany odwrót od ryzyka. Głównie ze względu na obawy związane z pandemią i informacją o pozytywnym teście na COVID-19 u prezydenta USA Donalda Trumpa. Przed otwarciem w USA kontrakty notowane były niżej, jednak po starcie notowań indeksy odrabiały część spadków, pomimo mieszanych danych z rynku pracy. Przez to pod koniec sesji giełdowych w Europie doszło do lekkiego odreagowania. Być może inwestorzy grają pod szybsze uchwalenie pakietu fiskalnego w USA" - powiedział PAP Biznes Michał Krajczewski.

Na piątkowym zamknięciu WIG20 zyskał 0,19 proc. osiągając poziom 1.697,39 pkt., WIG pozostał bez większych zmian na 49.043,26 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,15 proc. do 3.555,58 pkt., a sWIG80 spadł o 1,11 proc. do 13.980,17 pkt.

W ujęciu tygodniowym WIG20 zyskał 1,4 proc., WIG wzrósł o 1,5 proc., mWIG40 - o 2,1 proc., a sWIG80 - o 0,5 proc.

Obroty na GPW wyniosły w piątek 952 mln zł, z czego 776 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Inwestorzy najczęściej handlowali akcjami CD Projektu (298 mln zł) oraz Play (ok. 88 mln zł).

Do godz. 15 główne warszawskie indeksy pozostawały pod kreską, tracąc około 1 proc. Przed rozpoczęciem notowań w USA, kontrakty terminowe na tamtejsze indeksy traciły po około 1,5 proc. Na rynkach panował niepokój po informacji, że prezydent USA Donald Trump ma koronawirusa. Po negatywnym otwarciu, na którym S&P 500 zniżkował o 1,4 proc., indeks zaczął kierować się w górę.

W ślad za nim główne warszawskie indeksy, poza sWIG80, wybiły się ponad poziom odniesienia, a WIG20 dotarł do poziomu 1.700 pkt. Na koniec dnia w WIG20 nad kreskę wyszły notowania CCC oraz większości banków, a pozostałe spółki, w tym najmocniej zniżkujące spółki energetyczne, odrobiły część strat z pierwszej części dnia.

W momencie zamknięcia notowań na GPW niemiecki DAX tracił 0,7 proc., a S&P 500 spadał o 0,8 proc.

Na koniec dnia zwyżkowało 4 z 15 indeksów sektorowych na GPW, w tym najmocniej zyskali producenci gier (+ 2,7 proc.) za sprawą blisko 4 proc. wzrostu CD Projektu.

CD Projekt odrobił część czwartkowych spadków (stracił wtedy ponad 8 proc.), wywołanych zapowiedzią wydłużenia tygodnia pracy przed premierą najnowszej gry studia "Cyberpunk 2077" oraz raportem o przedsprzedaży tytułu.

W piątek na rynek napłynęły informacje o dwóch pozytywnych rekomendacjach. JP Morgan podwyższył rekomendację dla CD Projektu do "przeważaj" z "neutralnie" wcześniej. Cena docelowa akcji została oszacowana na 500 zł. VTB Capital podwyższyło rekomendację dla CD Projektu do "kupuj" z "trzymaj" z ceną docelową 490 zł za akcję.

Choć przez większość dnia kurs CCC znajdował się pod kreską, to na koniec sesji spółka obuwnicza zyskała 2,2 proc., przedłużając tym samym wzrostową serię do 5 dni. W czwartek spółka podała szacunki wyników za III kw., które w ocenie analityków pokazały poprawę.

Między 1,4 a 0,2 proc. rosły banki: Santander, PKO BP, Pekao i Alior.

W ujęciu sektorowym najmocniej zniżkowali liderzy czwartkowych wzrostów, czyli spółki energetyczne (-2 proc.), w tym notowane w WIG20 PGE (w dół o 3 proc.), które na koniec dnia odrobiło część spadków, gdyż traciło nawet 6 proc.

Mocniej spadł tylko kurs JSW - o 3,2 proc.

Lotos zniżkował czwartą sesję z rzędu i w piątek stracił 1,4 proc. do około 33,54 zł, pogłębiając tym samym czteroletnie minimum.

Drugi dzień zniżkował Orlen - w dół o 2 proc. do 43,94 zł. Do przebicia marcowego minimum brakuje już tylko około 50 gr. Spółka podała, że jej modelowa marża downstream we wrześniu 2020 roku spadła do 5,4 USD z 5,7 USD na baryłce w sierpniu. Krajczewski ocenił, że nie widać argumentów, żeby w najbliższym czasie marża miała się poprawić, a inwestorzy spodziewają się, że w III kw. wyniki mogą być słabsze.

Wśród średnich firm najmocniej rosły: Mercator Medical - o 6 proc., PlayWay - o 4,4 proc. i LiveChat - o 4,1 proc.

Notowany w mWIG40 Eurocash spadł o 1,1 proc. do 14,1 proc. Kurs pogłębił tym samym wrześniowe lokalne minimum i znalazł się najniżej od 2009 r.

W indeksie małych spółek przeważyły spadki. Najmocniej zniżkowały: Eko Export - w dół o 8,7 proc. i Harper Hygienics - o 6,5 proc.

Krajczewski zwrócił uwagę na Budimex, który w jego ocenie pozytywnie zaskoczył szacunkami wyników. Deweloper podał, że miał w III kw. 2020 roku 146 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 65 mln zł przed rokiem, co oznacza wzrost rdr o 125 proc. Pomimo początkowej pozytywnej reakcji kursu, cena akcji zamknęła się w pobliżu poziomu odniesienia na 247 zł.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane