Czytasz dzięki

Główne indeksy GPW w dół; energetyka nadal rośnie

  • PAP
opublikowano: 12-06-2020, 18:45

Choć główne warszawskie indeksy do końca piątkowych notowań na GPW odrobiły część porannych spadków, to i tak zakończyły dzień ze stratą sięgającą między 1,3 a 2,8 proc. Wzrostami ponownie wyróżnił się sektor energetyczny - inwestorzy liczą na wydzielenie z bilansów spółek segmentu wydobycia węgla.

"Piątkowa sesja na warszawskim parkiecie została zdominowana przez nastroje panujące na rynkach bazowych. Z uwagi na czwartkowe święto ominęła nas przecena wywołana obawami o drugą falę rozprzestrzeniania się koronawirusa i o wolniejszą odbudowę dynamiki wzrostu największych światowych gospodarek. Na taki scenariusz wskazywały prognozy OECD, które były znacznie poniżej konsensusu rynkowego. Stąd początek sesji przebiegał pod znakiem zdecydowanej przewagi podaży, która jednak z godziny na godzinę ustępowała, widząc odrabiające straty indeksy w Europie Zachodniej i kontrakty na S&P 500" - powiedział PAP Biznes analityk BNP Paribas, Adam Anioł.

GPW
Zobacz więcej

GPW fot. ARC

"Na koniec sesji nadal dominowała podaż. Na takie zachowanie indeksów wpłynęło to, że po pozytywnym otwarciu notowań w USA, wzrosty stopniowo się zmniejszały. Ponadto inwestorzy zamykali swoje pozycje przed weekendem. Utrzymująca się niepewność powoduje niechęć do utrzymywania długich pozycji w okresie poza sesyjnym" - dodał.

Na piątkowym zamknięciu WIG20 spadł o 2,84 proc. do 1.788,83 pkt., WIG zniżkował o 2,56 proc. do 50.169,11 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 2,21 proc. do 3.527,5 pkt., a sWIG80 stracił 1,28 proc. do 12.916,62 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 1.540 mln zł, z czego 1.286 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

WIG20 rozpoczął piątkowe notowania od ponad 4-proc. spadku, w reakcji na mocne czwartkowe zniżki w USA, wywołane obawami o drugą falę zachorowań na koronawirusa. Już po godzinie WIG20 odrobił połowę początkowych strat i do końca dnia pozostawał około 40 pkt. poniżej poziomu odniesienia.

W chwili zamknięcia warszawskich notowań niemiecki DAX tracił 0,2 proc., a amerykański S&P 500 rósł o 0,8 proc.

"Na GPW prym wiódł sektor energetyczny, szczególnie Tauron i PGE. Notowania rosną po tym, jak zwiększyło się prawdopodobieństwo wydzielenia segmentu wydobycia węgla z bilansów spółek" - powiedział analityk BNP Paribas.

Tauron zakończył piątkową sesję wzrostem o 11 proc., trzeci raz w tym tygodniu rosnąć w dwucyfrowym tempie. PGE poszło w górę o 2,5 proc. notując tym samym czternasty wzrost z rzędu. Indeks sektora rósł piątą sesję z rzędu i zyskał 2,8 proc., najmocniej na GPW.

Kurs akcji Alior Banku zyskał 4,4 proc.

"Na przeciwnym biegunie znalazł sektor paliwowy i mocne spadki kursu PKN Orlen wywołane czwartkowym spadkiem cen ropy. Słabiej performuje także sektor bankowy, być może z uwagi na gorsze prognozy makroekonomiczne. Relatywną siłę wobec pozostałych banków wykazuje Alior, który był ostatnio mocno niedowartościowany i teraz nadrabia" - powiedział Adam Anioł.

W WIG20 najmocniej w dół poszedł kurs Orlenu - o 5 proc. Między 4 a 5 proc. straciły: LPP, Pekao, Santander, Cyfrowy Polsat, Lotos i mBank.

WIG-Paliwa zniżkował o 4,5 proc.

Na szerokim rynku również przeważyły spadki, a wśród spółek z mWIG40 i sWIG80 najmocniej, między 5 a 7 proc. zniżkowały: Grupa Azoty, Stalprodukt, BAH i Pekabex.

Wzrostami wyróżniły się: Medicalgorithmics - w górę o 16 proc., Astarta - o 11 proc., Rafako - o 10 proc.

Spoza głównych indeksów najmocniej, bo o blisko 36 proc., wzrósł kurs Vivid Games. Obroty sięgnęły 3 mln zł.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane