Główne wyzwania dla polskich MŚP

  • DI
opublikowano: 22-01-2020, 22:00

Spowolnienie gospodarcze, gorsza kondycja finansowa, sytuacja na rynku pracy i potrzeba inwestycji — z tym będą mierzyć się firmy w 2020 r.

Rok 2020 może przynieść wiele zmian dla sektora MŚP. Firmy powinny odpowiednio przygotować się na najważniejsze wyzwania. Które mogą być najdotkliwsze i wpływać na większość branż? Odpowiedzi szukali eksperci Siemens Financial Services.

Według nich jednym z głównych problemów będzie spowolnienie gospodarcze. Jak wynika z danych GUS, PKB wzrosło w III kw. o 3,9 proc. (w porównaniu do ubiegłego roku). Wcześniejszy kwartał zakończył się z wynikiem 4,6 proc. Analizując dane kwartalne od połowy 2018 r., widzimy stały spadek tempa wzrostu PKB, co jest jedną z najważniejszych przesłanek potwierdzających zbliżające się spowolnienie. Komisja Europejska, która latem prognozowała wzrost PKB na poziomie 4,4 proc. w 2019 r. i 3,6 w następnym, niedawno zrewidowała je do 4,1 proc. w 2019 r. i 3,3 proc. w 2020 r.

— Spowolnienie wzrostu gospodarczego wpłynie na większość MŚP. Najbardziej niepokojące są dane o spadku inwestycji, które są konieczne do zachowania konkurencyjności przedsiębiorstw. Na razie spowolnienie przebiega powoli, dlatego firmy powinny przygotować się na spadek koniunktury — mówi Grzegorz Jarzębski, szef linii biznesowej asset finance w Siemens Financial Services.

Kolejnym wyzwaniem jest systematycznie pogarszająca się kondycja finansowa MŚP. Jak wynika z badania Diners Club Polska, co czwarty przedsiębiorca spodziewa się pogorszenia w 2020 r. Spada także odsetek firm, które liczą na poprawę.

— Gorsza kondycja finansowa nie wróży najlepiej. Przedsiębiorcy będą musieli zmierzyć się ze spadkiem wpływów i wzrostem kosztów, powodowanych między innymi sytuacją na rynku pracy, słabszą koniunkturą i inflacją — mówi Grzegorz Jarzębski.

Następnym wyzwaniem dla MŚP w 2020 r. będzie kadra pracownicza. Z jednej strony utrzymujące się od dłuższego czasu rekordowo niskie bezrobocie wymusza na przedsiębiorcach presję płacową. Z drugiej strony — w części firm, gdzie płace nie wzrosły, podwyżkę zobligowały regulacje prawne. Od stycznia 2020 r. płaca minimalna została podwyższona do kwoty 2600 zł. Podwyżka dotyczy w sumie około 1,6 mln osób. Wzrostowi ulegnie również minimalna stawka godzinowa — do 17 zł brutto.

Najbliższy rok będzie stał także pod znakiem inwestycji. W dobie silnej konkurencji, większych kosztów pracowniczych i rosnących kosztów zewnętrznych (m.in. energii elektrycznej), w trosce o pozycję na rynku firmy powinny inwestować. Potrzebę inwestycji potwierdzają badania. Jak wynika z raportu „Smart Industry Polska 2019” przygotowanego przez Siemens i Ministerstwo Technologii i Przedsiębiorczości, w 31,6 proc. MŚP z branży przemysłowej są już wdrożone innowacyjne technologie oparte na koncepcji przemysłu 4.0., a kolejne 38,3 proc. chce je wprowadzić w ciągu 3 lat.

Sprawdź program warsztatu "Finanse dla Zarządów", 26 marca 2020, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane