GM i Ford uchroniły Wall Street przed przeceną

(Paweł Kubisiak)
14-06-2005, 22:03

Wtorkowe dane makroekonomiczne w USA okazały się gorsze od oczekiwań i wyraźnie popsuły koniunkturę na Wall Street. Jednak indeksy Dow Jones i S&P 500 obroniły się przed spadkami dzięki wzrostom akcji koncernu General Motors i Forda.

Wtorkowe dane makroekonomiczne w USA okazały się gorsze od oczekiwań i wyraźnie popsuły koniunkturę na Wall Street. Jednak indeksy obroniły się przed spadkami dzięki wzrostom akcji koncernu General Motors i Forda. Na zamknięciu Dow Jones zyskał 0,24 proc., S&P 500 zarobił 0,26 proc., a Nasdaq pozostał bez zmian.

Negatywny klimat przyniosły najnowsze dane makro. Amerykański Departament Handlu poinformował, że sprzedaż detaliczna spadła w maju o 0,5 proc. To największy spadek prawie od roku. Dodatkowo, według danych Departamentu Pracy, ceny produkcji w USA spadły w maju o 0,6 proc. wobec oczekiwań na poziomie 0,2 proc. I choć zanotowały wzrost o 0,1 proc. na poziomie bazowym to wynik ten był także gorszy od prognoz wynoszących 0,2 proc.

Nieco optymizmu wniosły doniesienia ze spółek, na czele z General Motors, którego akcje zyskały 4 proc. Największy producent aut na świecie cieszył się popytem, gdyż miliarder Kirk Kirkorian za pośrednictwem swojej firmy Tracinda kupił 18,5 mln akcji koncernu. Tym samym zwiększył swoje udziały w kapitale GM do 7,2 proc. Rynek odebrał transakcję jako sygnał, że z borykającym się z problemami koncernem wcale nie jest źle.

Prawie o 3 proc. podrożał drugi amerykański producent aut - Ford Motor. Akcje spółki poszły w górę, gdyż dostawca podzespołów Forda, spółka Delphi wzrosła o 10 proc. po podniesieniu rekomendacji przez Deutsche Securities.

Jednak liderem po stronie wzrostów były akcje Best Buy. Elektroniczny detalista podał, że jego zysk w pierwszym kwartale wzrósł aż o 49 proc., do 51 centów na akcję. Po tej informacji wycena spółki wzrosła o 15 proc.

Dobrymi wynikami pochwalił się też Lehman Brothers, czołowy bank inwestycyjny z Wall Street. Wynik brokera poprawił się z 2,01 do 2,26 dolara na akcję. Zysk był wyższy od oczekiwań i akcje banku zyskały ponad 2,5 proc.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / GM i Ford uchroniły Wall Street przed przeceną