Gmina Słupsk zbuduje drogi w PPP

opublikowano: 06-03-2019, 22:00

Samorząd podpisał pierwszą w swojej historii umowę PPP. Prywatna firma sfinansuje budowę sześciu dróg.

Gmina popisała w ubiegłym tygodniu umowę z wykonawcą — konsorcjum BDB Partnerstwo, na czele z firmą Krężel, na sfinansowanie i budowę sześciu lokalnych dróg, prowadzących do nowych osiedli mieszkalnych (w miejscowościach Bydlino oraz Krępa Słupska). Przez następnych 10 lat będzie ono odpowiadało za utrzymywanie wybudowanej infrastruktury, a samorząd będzie uiszczał konsorcjum tzw. opłatę za dostępność. Łącznie gmina zapłaci ponad 50,3 mln zł. Partnerstwo publiczno-prywatne(PPP) jest dla gminy jedyną szansą sfinansowania inwestycji, ponieważ pozwala rozłożyć jej koszty na 10 lat.

— W toku prowadzonych z firmami dialogów technicznego i konkurencyjnego — zgłosiło się ich kilka oraz w wyniku konsultacji z doradcami wybraliśmy model opłaty za dostępność. W przetargu na partnera publicznego ostatecznie zgłosiła się tylko jedna firma, którą wybraliśmy. Formalnie przez cały okres trwania umowy infrastruktura pozostanie własnością gminy, która będzie płacić wykonawcy za opiekowanie się nią — informuje Adam Sędziński, sekretarz gminy Słupsk.

Była to pierwsza inicjatywa realizacji inwestycji w PPP w gminie i „pierwsza udana”. Postępowanie przeprowadzonona mocy znowelizowanej w ubiegłym roku przez PiS ustawy o PPP, która m.in. określa nowe zasady monitoringu postępowań w PPP. Obecnie w rządowej bazie zamierzeń inwestycyjnych PPP znajduje się 137 inwestycji o łącznej wartości około 51 mld zł. Średnio w Polsce tylko co czwarte postępowanie PPP kończy się podpisaniem umowy.

Budowa dróg gminnych w PPP w gminie Słupsk to prawdopodobnie pierwsze takie przedsięwzięcie samorządowe w Polsce. Pomysł modernizacji i rozbudowy systemu dróg ma też m.in. powiat świecki. W czerwcu ubiegłego roku rząd zdecydował, że cztery odcinki dróg ekspresowych będą budowane w PPP, m.in. obwodnice Trójmiasta i Szczecina.

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy