Gminna gorączka gorących źródeł

opublikowano: 22-07-2018, 22:00

W NFOŚiGW ruszyła kolejna fala dotacji na projekty geotermalne. Samorządy, które już je dostały, nie spoczywają na laurach

Ciepłownie, elektrownie, kompleksy basenowe — pomysłów na wykorzystanie geotermii w polskich samorządach jest niemało. Od czasu ogłoszenia przez rząd wsparcia na odwierty dla gmin (pisaliśmy o tym w marcu 2017 r., w artykule „Geotermia na fali”), szum wokół gorących źródeł nieco ucichł, ale nie w miastach, które są żywo zainteresowane eksploatacją podziemnych źródeł. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy ożyły nadzieje na „drugą Islandię”. Gmina Koło kilka dni temu podpisała umowę na wykonanie odwiertu (Koło-GT-1). Prace wyceniane na 28 mln zł wykona firma G-Drilling — ta sama, która trzy lata temu zrobiła odwiert w gminie Konin (na wyspie Paciejewo).

W Koninie okazało się, że znajdujące się pod ziemią źródło ma niespotykane w skali kraju parametry — temperaturę ponad 90 st. C (czyli wyższą niż gorące źródła w Uniejowie, Pyrzycach, Toruniu i Stargardzie Szczecińskim), wysokie zasolenie i zmineralizowanie. Samorząd gminy już wie, jak może to wykorzystać.

— Staramy się o dotację na budowę ciepłowni geotermalnej i wykonanie kolejnych odwiertów — mówią przedstawiciele spółki Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. 

Nieznany potencjał

O potencjale geotermalnym Koła przekonamy się prawdopodobnie w przyszłym roku, gdy będzie gotowy odwiert poszukiwawczo-rozpoznawczy. Samorząd miasta liczy, że na bazie podziemnej wody uda się zbudować nawet elektrociepłownię. Wymaga to wody o temperaturze co najmniej 120 st. C i źródła o wydajności co najmniej 200 m sześc. na godzinę.

Koło to jedna z gmin, które w ubiegłym roku otrzymały dotację na wykonanie odwiertu od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚIGW), podlegającego Ministerstwu Środowiska. W ramach prowadzonego wówczas naboru fundusz miał do rozdania ponad 200 mln zł, które przyznał na 17 projektów (spośród 30 startujących). W pierwszej kolejności otrzymało je pięć gmin. Oprócz Koła (22,1 mln zł) były to: Sieradz (10,6 mln zł), Lądek-Zdrój (18,8 mln zł), Sochaczew (10,4 mln zł) i Szaflary (44,9 mln zł).

Druga fala

Na jakim etapie są dzisiaj projekty? Miesiąc temu, w czerwcu, pierwszy odwiert za dotację z NFOŚiGW otwarto w Sieradzu. W kolejnym etapie gmina zleci badanie parametrów źródeł, do których się dokopała. Również w czerwcu Lądek-Zdrój podpisał z Przedsiębiorstwem Budowy Kopalń PeBeKa z grupy KGHM wartą 18 mln zł umowę na wykonanie pierwszego odwiertu. Sochaczew umowę wartą 11 mln zł zawarł w maju z firmą G-Drilling — będzie to najpłytszy odwiert spośród wszystkich planowanych.

Niedawno NFOŚiGW podpisał kolejne umowy na dofinansowanie projektów geotermalnych — z Tomaszowem Mazowieckim i Turkiem (wyłonione w pierwszym naborze).Na poszukiwanie gorących źródeł samorządy dostaną odpowiednio 13,3 mln zł i 14 mln zł. W kolejce stoją też inne urzędy gmin i ich spółki, które chciałyby zbadać u siebie potencjał energii geotermalnej, a których wnioski o dotacje fundusz ocenił pozytywnie (nie wyczerpano jeszcze całej alokacji w ramach pierwszego naboru).

Jednocześnie od maja trwa drugi nabór NFOŚIGW na projekty związane z poznawaniem budowy geologicznej kraju. Tym razem fundusz ma do rozdysponowania łącznie 250 mln zł (200 mln zł to dotacje, a 50 mln zł — pożyczki). Zakończenie naboru przewiduje 30 listopada.

— W ramach naboru w 2018 r. złożono jeden wniosek o dofinansowanie, natomiast z generatora wniosków wynika, że kolejnych siedem jest w trakcie przygotowania. Zainteresowanie geotermią jest nadal duże, o czym świadczą liczne zapytania potencjalnych wnioskodawców — mówi Sławomir Kmiecik, rzecznik prasowy NFOŚiGW.

Chętnych prawdopodobnie nie zabraknie. Złożenie wniosku kilka miesięcy wcześniej zapowiadał m.in. Kalisz. Miasto podpisało już nawet z Energą list intencyjny na wykonanie odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego w okolicach elektrociepłowni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy