Czytasz dzięki

Gminne podatki jak na tacy

opublikowano: 26-06-2018, 22:00

Resort finansów opublikował wykaz lokalnych stawek podatku od nieruchomości. Niby nic, a jednak wiele zmieni.

W czerwcu Ministerstwo Finansów opublikowało na stronie internetowej bazę stawek podatku od nieruchomości we wszystkich gminach. Przedsiębiorcy czekali na to od dawna. Stawki podatkowe są elementem lokalnego prawa, więc różnią się w poszczególnych gminach. Samorządy mogą je też różnicować w zależności od rodzaju działalności prowadzonej na danym terenie.

- Informacja o bazie stawek jest dostępna na stronie internetowej resortu. - Nie jest to źródło prawa, jednak uzasadnione jest oczekiwanie, że dane te będą prawidłowe. Zamiast poszukiwania stawek dla każdej gminy, przedsiębiorca może sprawdzić stawki podatkowe w bazie. W momencie wejścia w życie jednolitego wzoru deklaracji, zadeklarowanie podatku od nieruchomości nie będzie wymagało poszukiwania danych na stronach gmin - uważa Wojciech Pławiak, ekspert BCC ds. podatku od nieruchomości .
Fot. BCC

— Baza stawek podatku od nieruchomości stanowi kluczowe ułatwienie dla podatników posiadających nieruchomości w obrębie więcej niż jednej gminy. Tym samym jest to istotny krok w kierunku spełnienia zgłaszanych od dawna postulatów przedsiębiorstw przesyłowych, energetycznych i telekomunikacyjnych, a także innych przedsiębiorców z majątkiem w wielu lokalizacjach — mówi Wojciech Pławiak, ekspert BCC ds. podatku od nieruchomości.

Dotychczas przedsiębiorcy musieli szukać uchwał w sprawie podatku w każdej z gmin, w której prowadzą działalność.

To wiązało się z dużymi komplikacjami. Z pozoru prosty ruch resortu wpłynie też na lokalną politykę.

 Publikacja takiej bazy to przewidywalnie kolejny impuls do inwestowania dla przedsiębiorców, w tym dla tych z zagranicy. Z moich doświadczeń wynika, że przedsiębiorcy biorą pod uwagę stawki podatkowe jako ważne kryterium przy wyborze lokalizacji pod inwestycję, zaraz po atrakcyjnym położeniu działki. Taka publikacja, poza ułatwieniem w zakresie żmudnego ustalania stawek w poszczególnych gminach, powinna uruchomić także zdrową konkurencję pomiędzy samorządami, które są coraz bardziej świadome tego, że muszą rywalizować o inwestora, żeby zapewnić gminie stabilny i ciągły rozwój – mówi dr Katarzyna Barańska, radca prawny z PwC Legal. 

Zdaniem ekspertki, publikacja bazy stawek podatkowych w gminach może wraz z nowym prawem w zakresie specjalnych stref ekonomicznych, przyczyniać się do zdecydowanego zwiększenia atrakcyjności niektórych terenów inwestycyjnych.

– Przedsiębiorca, który będzie niedługo mógł skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego, zgodnie z przepisami pozwalającymi na traktowanie całego kraju jako specjalnej strefy, chętnie skorzysta też z niskich stawek podatku od nieruchomości. Gminy wykorzystują dzisiaj te stawki m.in. jako zachętę obok innych narzędzi, pomagających ścignąć biznes, np. planów zagospodarowania przestrzennego. To jest szczególnie ważne dla firm, które oferują np. powierzchnie magazynowe i centra logistyczne – uważa dr Katarzyna Barańska.

Kolejnym ważnym, a wręcz niezbędnym krokiem do usprawnienia składania deklaracji na podatek od nieruchomości powinno być ujednolicenie wzorów formularzy informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych oraz wzorów deklaracji, zapowiadane przez resort finansów już w 2017 r. — podkreślają eksperci BCC. Przepisy miały wejść w życie 1 lipca, ale jest to raczej nierealne.

Podatki od nieruchomości są elementem kształtowania lokalnej polityki wobec przedsiębiorców, ale również ważnym źródłem dochodów w budżecie gminy, tak jak w Opolu, gdzie od lat działa fabryka mleka dla niemowląt jednej ze spółek Danone — Nutricii.

— O dprowadzamy do budżetów miast, w których działamy, podatki i opłaty, w tym również podatki od nieruchomości. Tylko w 2016 r.przekazaliśmy do budżetu miasta Opole 2,5 mln zł. Jest to równowartość budżetu obywatelskiego Opola na 2018 r. — informuje Paweł Piątek, dyrektor zarządzający w Nutricia Polska.

 

5 pytań do… Marcina Kukuły, menedżera  z Działu Doradztwa Podatkowego EY

NISKIE PODATKI TO NIE WSZYSTKO

Czy gminy rywalizują dzisiaj ze sobą stawkami podatków od nieruchomości?  

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Nie widać obecnie rywalizacji pomiędzy poszczególnymi gminami w zakresie różnicowania stawek podatku od nieruchomości. Z zestawienia przygotowanego przez Ministerstwo Finansów wynika, że większość jednostek samorządu terytorialnego stosuje stawki podatkowe zbliżone do maksymalnych. Co więcej, zaobserwować można, że sąsiadujące ze sobą gminy ustalają wysokość stawek podatku od nieruchomości na podobnym poziomie.

Jakie miasta czy gminy ostatnio przyciągnęły dużych inwestorów obniżką stawek podatku od nieruchomości?

Z naszego doświadczenia wynika, że obniżenie stawek podatku od nieruchomości nie ma wpływu na przyciągnięcie inwestorów. Dużo ważniejsza jest bowiem lokalizacja, dostępność wykwalifikowanych pracowników i zasobów naturalnych. Większą zachętą do inwestowania może być natomiast wprowadzenie zwolnień z podatku od nieruchomości w formie pomocy de minimis, pomocy regionalnej dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność w danej gminie.

Dla jakich przedsiębiorców te stawki mają największe znaczenie? 

Dla dużych przedsiębiorców posiadających znaczny majątek, podlegający opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Nawet najmniejsza podwyżka takiego podatku powoduje bowiem u nich znaczne zwiększenie zobowiązania podatkowego. Widać to zwłaszcza na przykładzie gmin, które wprowadziły kwalifikowane (wyższe od stawek dla pozostałych przedsiębiorców) stawki podatku od nieruchomości dla podatników prowadzących określony rodzaj działalności gospodarczej (polegający, np., na prowadzeniu sprzedaży w budynkach wielkopowierzchniowych bądź wytwarzaniu określonych dóbr). Różnice pomiędzy stawkami podstawowymi a kwalifikowanymi mogą wynosić nawet kilka złotych na 1 mkw. budynku. 

Z jednej strony te podatki to dla nich ważna część dochodów budżetowych, z drugiej wysokie stawki odstraszają przedsiębiorców. Jaka stawka podatkowa jest dla gminy optymalna?

Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Z jednej strony gminy dbają o przychody z tytułu podatku od nieruchomości i uchwalają jak najwyższe stawki podatkowe, z drugiej strony zaś wydaje się, że stawki te nie powinny być znacząco wyższe niż te obowiązujące w sąsiednich gminach. Należy podkreślić to, o czym wspomniałem wcześniej - w przyciąganiu nowych inwestycji ważniejsze od obniżenia stawek podatku od nieruchomości jest przyjęcie odpowiedniego programu pomocowego umożliwiającego podatnikom skorzystanie ze zwolnień z podatku od nieruchomości.

Co tak naprawdę ułatwi i zmieni publikacja Ministerstwa Finansów, pod warunkiem, oczywiście, że będzie aktualizowana? 

Ułatwi ona przedsiębiorcom wypełnianie deklaracji podatkowych, zwłaszcza tym posiadającym majątek w kilku-, kilkunastu lokalizacjach w Polsce, takim jak przedsiębiorstwa z branży przesyłowej czy telekomunikacyjnej. Uprości poszukiwanie właściwej uchwały i poprawnych stawek podatkowych. Możliwe będzie również sprawdzenie, czy w danej gminie występują preferencyjne lub kwalifikowane stawki podatkowe dla określonego rodzaju majątku. Niemniej jednak należy pamiętać, że wskazana publikacja nie ma charakteru wiążącego. Tym samym powielenie ewentualnych nieścisłości zawartych w zbiorze Ministerstwa Finansów nie będzie zwalniać podatnika z odpowiedzialności za błędne wypełnienie deklaracji i rozliczenie podatku. Skuteczność tego narzędzia zależeć będzie również od tego, jak często będzie ono aktualizowane i od daty jego publikacji. Należy bowiem pamiętać, że przedsiębiorcy zobowiązani są do składania deklaracji na podatek od nieruchomości do dnia 31 stycznia danego roku. W konsekwencji publikacja zaktualizowanej listy po tym terminie spowoduje, że ta, skądinąd pożyteczna, inicjatywa będzie miała niewielkie zastosowanie w praktyce. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane