Gminy emitują obligacje

Sylwia Adamczak
opublikowano: 09-11-1998, 00:00

Gminy emitują obligacje

Na koniec października wartość rynku pozaskarbowych papierów dłużnych wzrosła o 4,2 proc. w porównaniu ze stanem z pierwszej połowy miesiąca i wyniosła 6,68 mld zł. Wyższą wartość osiągnęły wszystkie segmenty rynku: obligacje przedsiębiorstw wzrosły o blisko 10 proc., obligacje komunalne o 2,7 proc., a krótkoterminowe papiery dłużne o ponad 3 proc. (wartość rynku KPD po raz pierwszy przekroczyła 5 mld zł). Wśród wszystkich wyemitowanych papierów dłużnych najwięcej jest papierów krótkoterminowych.

ZAUWAŻALNE w ostatnim czasie zawirowania na rynkach finansowych przyczyniły się do tego, że niektórzy emitenci odłożyli na przyszły rok planowane od dłuższego czasu emisje lub wybrali inną formę pozyskania kapitału.

JEDNAK POWOLI powraca optymizm, o czym może świadczyć m.in. emisja obligacji zamiennych Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej z Wrocławia, zorganizowana przez BRE Brokers. Wartość programu wynosi 72 mln zł i jest to trzecia co do wielkości emisja obligacji na rynku.

WARTOŚĆ RYNKU obligacji komunalnych wzrosła w drugiej połowie października o 12,6 mln zł. W tym czasie miały miejsce zaledwie dwie nowe emisje gminne: Mszczonowa i Pruszcza Gdańskiego o wartości odpowiednio 1,6 mln zł oraz 600 tys. zł.

TRZY GMINY uplasowały kolejne serie obligacji w ramach uruchomionych wcześniej programów. Lubin uplasował serię C na kwotę 9 mln zł z programu o łącznej wartości 30 mln zł. Obligacje będą wykupione dopiero za 4 lata. Obecne zadłużenie tej gminy z tytułu wyemitowanych obligacji wynosi 18 mln zł. Karpacz oraz Kosakowo wprowadziły na rynek ostatnie emisje zamykające ich programy. Karpacz wyemitował w sumie obligacje o wartości 4,5 mln zł i zapadalności 3 i 5 lat. Natomiast w ramach programu emisji Kosakowa na rynek wprowadzono obligacje na kwotę 2 mln zł. Terminy ich wykupu wynoszą od 1 do 4 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Adamczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gminy emitują obligacje