Gminy przejmują dworce kolejowe

AYA
15-05-2007, 00:00

Od 2006 r. PKP współpracują z władzami samorządowymi, przekazując gminom nieruchomości kolejowe. Szczególnie atrakcyjne są małe dworce, położone w centrach miast i stwarzające spore możliwości adaptacji. Samorządy przejmują i modernizują te obiekty, wykorzystując je na wiele sposobów — np. dworzec kolejowy w Będzinie (woj. śląskie) zamieni się w komisariat straży miejskiej, na stacji w Łubianie (woj. pomorskie) powstał prywatny zakład opieki zdrowotnej, a w Grudziądzu — supermarket. Zazwyczaj samorządy wykorzystują też wolne tereny należące do dworców.

Do dzisiaj w całości przekazano samorządom 11 dworców (m.in. w Grajewie, Lubawce, Sabince), 30 jest przez nie użytkowanych (np. w Będzinie, Niezabitowie, Giżycku, Dźwierzutach), a 45 wyremontowano przy współudziale samorządów (w tym w Pruszczu Pomorskim, Grudziądzu, Świętochłowicach, Łazach, Zduńskiej Woli, Skierniewicach, Wołominie, Kobyłce, Ząbkach).

W 2006 r. sprzedano 13 małych dworców prywatnym właścicielom (m.in. w Tychach, Stróżach, Szarnosiu, Wiślicy, Słobitach, Stepnicy, Wyrach, Kisielicy). W całym kraju PKP mają 3 tys. małych i średnich dworców. Tylko połowa z nich obsługuje ruch pociągów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AYA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Gminy przejmują dworce kolejowe