Goldman Sachs: funt ma szansę wzmocnić się do 1,35 USD

opublikowano: 21-10-2019, 16:45

Niejasności odnośnie brexitu wywierają mocną presję na notowania brytyjskiego funta. Zdaniem analityków banku Goldman Sachs, spadek ryzyka wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej bez umowy (tzw. hard brexit) może zaowocować wzmocnieniem funta do 1,35 USD.

Publikacja analizy Golman Sachs ma miejsce dzień  po głosowaniu w parlamencie, które zmusiło premiera Borisa Johnsona do zwrócenia się do UE o trzymiesięczne opóźnienie brexitu, który na razie zaplanowany jest na 31 października.

funty
Bloomberg

Johnson powiedział przywódcom UE w osobnym liście, że jakiekolwiek dalsze opóźnienie byłoby błędem. Ma nadzieję, że jego zrewidowana umowa brexitowa z Brukselą zostanie w tym tygodniu zatwierdzona przez parlament.

Według strategów Goldmana, umowa może zostać przeforsowana przez parlament w poniedziałek lub wtorek, a funt może nadal umacniać się antycypując „ umowę ”. Nowa prognoza podnosi projekcję banku, która zakładała pierwotnie osiągnięcie poziomu 1,30 USD za funta.

Zdaniem Goldman Sachs początkowe rozczarowanie sobotnim głosowaniem choć początkowo mogło podkopać zaufanie do funta, jednak rozproszy się, ponieważ umowa ws. brexitu została „odroczona, a nie zaprzeczona”. 

Goldman przyznaje jednak, że istnieje ryzyko, że umowa nie zostanie ostatecznie sfinalizowana, co przeceniłoby funta z powrotem do poziomu 1,26 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane