Goldman Sachs kontra Robin Hood

MD
opublikowano: 12-02-2010, 21:06

Amerykański bank został oskarżony o  manipulację internetowym sondażem, którego uczestnicy odpowiadali na pytanie, czy banki powinny płacić “podatek Robin Hooda”.

Organizatorzy kampanii The Robinhood Tax twierdzą, że jeden z dwóch komputerów, z których nadeszła znaczna liczba głosów „nie”, należał do Goldman Sachs. Informatycy organizacji podali, że w okresie 20 minut zarejestrowano aż 4,6 tys. głosów sprzeciwu, dzięki czemu ich liczba wzrosła do 6000. Potem zabezpieczenie strony przed manipulacją zostało zwiększone. Licznik został cofnięty. O 21.00 czasu polskiego za oddano 30841 głosów, przeciw 3685.

Pytany przez AFP, rzecznik Goldman Sachs nie był w stanie odpowiedzieć na zarzuty organizacji, bo nie zapoznał się jeszcze ze sprawą.

„Podatek Robin Hooda” to nic innego, jak postulowany od 1972 roku przez noblistę, Jamesa Tobina, podatek od transakcji bankowych. Obecnie postuluje się, aby wynosił 0,05 proc. ich wartości, co dałoby, jak się szacuje, nawet 255 mld GBP w skali roku.

MD, MarketWatch, AFP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Goldman Sachs kontra Robin Hood