Czytasz dzięki

Goldman Sachs oczekuje 5-proc. spadku PKB USA

opublikowano: 16-03-2020, 20:38

Amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs Group czarno widzi przyszłość amerykańskiej gospodarki w najbliższych miesiącach.

Analitycy pod kierownictwem Jana Hatziusa twierdzą, że z powodu rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa działalność gospodarcza „gwałtownie się zmniejszy” do końca marca i kwietnia, ponieważ konsumenci i firmy ograniczą wydatki. Oczekiwali następnie ożywienia, ale zmuszeni zostali do weryfikacji swoich prognoz. 

Goldman Sachs
Zobacz więcej

Goldman Sachs fot. Brendan McDermid/Reuters/Forum

Podkreślają, że ich nowe prognozy „prawdopodobnie” spełniają kryteria recesji.

Spodziewali się dotąd zerowej zmiany realnego PKB w pierwszym kwartale i spadku o 5 proc. w drugim kwartale. 

Sprowadza to naszą prognozę PKB na 2020 r. do zaledwie +0,4 proc. z 1,2 proc. poprzednio. Niepewność wokół wszystkich tych liczb jest znacznie większa niż normalnie i rzeczywiste wyniki mogą być jeszcze gorsze – napisano w oświadczeniu.

GSG uważa, że perspektywa ożywienia i silnego wzrostu w drugiej połowie zależy od tego, czy dystans społeczny i cieplejsza pogoda zmniejszą liczbę zachorowań na koronawirusa, jak szybko zmniejszone infekcje przywrócą normalność i jak skuteczna będzie polityka fiskalna i pieniężna.

Tymczasem David Kostin, główny strateg Goldman Sachs, twierdzi z kolei, że indeks S&P500 może spaść nawet do 2000 punktów, jeśli negatywny wpływ epidemii koronawirusa na gospodarkę pogorszy się, ale oczekuje, że wskaźnik osiągnie 3200 pkt. do końca 2020 r. Obecnie wskaźnik kwotowany jest na poziomie około 2460 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane