Goldman Sachs oczekuje dalszego osłabienia juana

opublikowano: 24-10-2018, 09:48

Zdaniem analityków banku Goldman Sachs, chiński juan będzie dalej słabnąć w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Amerykański bank inwestycyjny oczekuje, że chińska waluta przekroczy "psychologiczną barierę" 7 juanów za dolara, osiągając 7,1 w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Obecnie ta para walutowa jest wyceniana na około 6,94, ze względu na sięgający 6 proc. spadek wartości chińskiego pieniądza w stosunku do „zielonego” w ostatnich 12 miesiącach.

Juany, dolary
Zobacz więcej

Juany, dolary fot. Bloomberg

Prawdopodobnie nie stanie się to przed końcem roku, ponieważ ... 7 wydaje się być krótkoterminową linią w piasku ... USA patrzą na tę liczbę - i pewnie nieco powyżej - jako dowód, który może wspierać zarzut manipulacji walutami – ocenia Timothy Moe, jeden z szefów analiz makro dla Azji w Goldman Sachs, współtwórca raportu.

Trump często oskarża Chiny o utrzymywanie słabej waluty, w celu podtrzymania „taniości” eksportu, wspierając w ten sposób jego konkurencyjność.

Chiny zostały skrytykowane za spadek swojej waluty, ale stratedzy mówią, że kraj rzeczywiście pracował nad tym, aby podnieść jej wartość, ponieważ zbliżyła się do tego kluczowego poziomu 7. Przywództwo w Pekinie próbowało powstrzymać odpływ kapitału, który zazwyczaj przyspiesza, gdy waluta słabnie.

Chiński bank centralny ustala dzienny kurs wymiany dla juana w oparciu o ostatnie ceny i umożliwia obrót w stosunku do dolara w paśmie, które może wynosić nawet 2 procent powyżej lub poniżej tego poziomu.

W zeszłym tygodniu amerykański Departament Skarbu powstrzymał się od nazywania Chin "manipulatorem walutowym", które to określenie jest narzędziem dla wielu administracji w USA, ale nie było stosowane od 1994 r.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy