Goldman Sachs przegrał w sądzie i zapłaci karę

opublikowano: 27-01-2021, 10:54

Goldman Sachs przegrał w sądzie z Unią Europejską, która ukarała byłą włoską spółkę zależną amerykańskiego banku inwestycyjnego za udział w kartelu, donosi Reuters.

Chodzi o sprawę z 2014 roku, kiedy Unia Europejska nałożyła 104,6 mln EUR kardy na producenta przewodów Prysmian za udział w zmowie kartelowej z 10 innymi firmami branży. Decyzja zawierała także wspólną karę wysokości 37,3 mln EUR z Goldman Sachs, który przejął włoską spółkę w 2005 roku przez jeden ze swoich funduszy private equity. W 2014 roku Komisja Europejska uznała, że amerykański bank inwestycyjny, jako spółka-matka, miał decydujący wpływ na Prysmian. Goldman Sachs, który sprzedał już włoską spółkę, nie zgodził się z tą decyzją. W 2018 roku europejski trybunał niższej instancji odrzucił jednak jego odwołanie. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podjął właśnie taką samą decyzję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane