Goldman Sachs: rynek źle odczytał sygnał od szefa Fed

opublikowano: 29-08-2018, 07:26

Rynek uznał, że podczas swojego niedawnego wystąpienia szef Fed Jerome Powell zasygnalizował wstrzemięźliwe podwyższanie stóp, ale to błędna interpretacja, przekonują ekonomiści Goldman Sachs.

W piątek w Jackson Hole Powell miał w powszechnym przekonaniu zasygnalizować, że nie postrzega zagrożenia ze strony inflacji, co umożliwi Fed kontynuację umiarkowanego tempa wzrostu stóp procentowych. Wystąpienie szefa banku centralnego nastąpiło dzień po publikacji przez Fed opracowania, które podkreśla konieczność większego zwrócenia uwagi przez bank centralny na spadającą stopę bezrobocia, obecnie najniższą od prawie 50 lat. Jego autorzy przekonują, że to ona powinna stanowić obecnie podstawę decyzji o zmianie stóp.

Zobacz więcej

Jerome Powell, szef Fed

Bloomberg

Daan Struyven, ekonomista Goldman Sachs uważa, że opracowanie Fed sugeruje bardziej jastrzębią politykę banku centralnego.

- Podejrzewamy, że opracowanie będzie miało duży wpływ z dwóch powodów. Po pierwsze, dokładne badanie odnosi się mocno do obecnej perspektywy. Po drugie, jego autorami jest kilku ważnych ekonomistów Fed – napisał.

Struyven zwrócił uwagę, że opracowanie znalazło się wśród źródeł wymienionych w przypisach wystąpienia w Jackson Hole, co oznacza iż szef Fed uważa je za ważne.

- Powtarzamy od pewnego czasu, że obawa „przestrzelenia” na rynku pracy prawdopodobnie będzie skłaniać do stałego zacieśniania polityki dopóki wzrost liczby miejsc pracy nie spowolni do tempa dającego się utrzymać w dłuższej perspektywie – napisał ekonomista Goldman Sachs. – Nadal prognozujemy jeszcze dwie podwyżki stóp w tym roku i cztery w 2019 roku, bo spodziewamy się ograniczonego „przestrzelenia” inflacji bazowej, ale również znaczącego „pudła” jeśli chodzi o bezrobocie i FOMC, który nadal będzie zwracał uwagę na to „pudło” – dodał. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu