Goldman Sachs: ryzyko recesji w USA poniżej średniej

opublikowano: 02-10-2018, 06:59

Goldman Sachs ocenia, że to prawdopodobnie dopiero półmetek ekspansji amerykańskiej gospodarki. Dlatego ryzyko recesji w ciągu trzech lat ocenia na „poniżej średniej”.

W poniedziałek amerykańskie Krajowe Stowarzyszenie Ekonomistów Biznesu (NABE) opublikowało wyniki sondażu pokazujące, że 66 proc. badanych spodziewa się recesji do 2020 roku. Obecny okres ekspansji gospodarki USA jest już tylko o 10 miesięcy krótszy od najdłuższego w historii. Daan Struyven, ekonomista Goldman Sachs przekonuje jednak, że według modelu uwzględniającego obecne warunki wciąż daleko od „przegrzania” gospodarki. 

Zobacz więcej

Goldman Sachs

Bloomberg

- Dobra wiadomość jest taka, że według tego modelu ekspansja wciąż jest w połowie cyklu – napisał Struyven. – Postrzega on wzrost wynagrodzeń i presji cenowej jako wciąż zbyt niski, aby spowodować przestrzelenie inflacyjne w późnej fazie cyklu i ocenia nadwyżkę oszczędności sektora prywatnego, obecnie powyżej średniej, jako zbyt dużą dla przestrzelenia finansowego w późnej fazie cyklu – dodał.

„Przestrzelenie inflacyjne” oznacza zawyżone ceny aktywów, na przykład akcji, a także skrajnie wysoki wzrost wynagrodzeń i cen. „Przestrzelenie finansowe” oznacza wysoki deficyt sektora prywatnego i skrajne zaufanie konsumentów.

Choć inflacja i wynagrodzenia rosną w USA, a zaufanie konsumentów jest bliskie rekordowego poziomu, to  Struyven ocenia, że czynniki te wciąż nie mają dużego wpływu na gospodarkę.

- Cyklicznie, system finansowy i gospodarka przez długi czas wydostają się z głębokiej dziury wyrwanej przez kryzys i Wielką Recesję – napisał. – A strukturalnie, lepiej zakotwiczone oczekiwania inflacyjne pozwalają Fed na podwyższanie stóp procentowych w bardziej stopniowym tempie niż w poprzednich cyklach – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu