Goldman Sachs: Technologie dalekie od bańki

opublikowano: 06-06-2018, 18:22
aktualizacja: 06-06-2018, 18:25

Nie widać końca dobrej koniunktury giełdowej w branży technologicznej, ocenia bank Goldman Sachs.

Nasdaq, Wall Street
Zobacz więcej

Nasdaq, Wall Street fot. Bloomberg

Amerykańskie spółki technologiczne zajmują wszystkie pięć pierwszych miejsc na liście największych pod względem kapitalizacji przedsiębiorstw giełdowych na świecie. Łączna wartość Apple, Alphabet (spółki-matki Google), Microsoftu, Amazona oraz Facebooka (tzw. grupy FAAMG), bo o nich mowa, sięgnęła 3,8 bln USD, przekraczając wartość niemieckiego PKB. Mimo to zdaniem banku Goldman Sachs hossy w ich notowaniach nie można porównywać do baniek, które w przeszłości ukształtowały się na spółkach z tzw. grupy „Nifty Fifty” (lata 60.) oraz na rynku spółek internetowych (lata 90.).

W przeciwieństwie do tamtych baniek, tym razem zwyżki są w większej mierze oparte na poprawie wyników, a w mniejszej – na wzroście wycen. W ciągu ostatniej dekady poprawa wyników odpowiadała za 87 proc. zysków inwestorów na akcjach spółek FAAMG (pozostałe 13 proc. to efekt wzrostu wycen). Tymczasem w przypadku pozostałych spółek było to w tym okresie wyraźnie mniej, bo 73 proc. Wskaźnik cen do zysków dla FAAMG sięga 22,6 i wciąż jest ponad dwukrotnie niższy niż analogiczny wskaźnik dla pięciu największych spółek z okresu hossy internetowej.

„Odwrotnie niż w czasie hossy internetowej za obecną dobrą koniunkturę w największej części odpowiadają solidne fundamenty, a nie spekulacje odnośnie przyszłości. Zważywszy, że średnie wyceny nie są wygórowane, nie oczekujemy, by udział spółek technologicznych w napędzaniu zwyżek na rynku miał się zmniejszyć” – napisali w nocie do klientów specjaliści Goldmana Sachsa.

Wzrost kapitalizacji spółek technologicznych idzie w parze ze wzrostem wydatków na technologie, które wypierają bardziej tradycyjne wydatki inwestycyjne. Potęga sektora nie osiągnęła jeszcze szczytu, bo tradycyjne branże, jak handel czy użyteczność publiczna wciąż stoją przed dostosowaniem się do nowych realiów, a to będzie oznaczało konieczność dalszych inwestycji w technologie, dodają eksperci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy