Goldmann Sachs podnosi rekomendację dla Intela

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 14-08-2001, 00:00

Goldmann Sachs podnosi rekomendację dla Intela

Początek tygodnia na giełdach azjatyckich nie był udany. Wyprzedawano udziały producentów chipów i spółek komputerowych po serii obniżek prognoz wyników przedstawionych przez największych przedstawicieli sektora. W Tokio wartość indeksu Nikkei spadła do najniższego poziomu od 16 lat. Nastroje pogorszyły się po tym, jak kilka znaczących spółek z branży półprzewodnikowej zredukowało znacznie prognozy wyników. Advantest, jeden z największych na świecie producentów urządzeń do diagnostyki chipów, ostrzegł, że zysk roczny spółki będzie o 84 proc. mniejszy od wcześniejszych zapowiedzi. Kyocera, producent ceramicznych elementów chipów, zapowiedział redukcję prognozy wyników pierwszego półrocza. W związku ze znaczną nadpodażą zawieszono notowania akcji spółki Rohm. Powodem była zapowiedź redukcji prognozy zysku netto w I półroczu i całym roku o niemal 60 proc.

Tymczasem w Europie dominowały wzrosty. W Paryżu indeks CAC 40 wzmocniły wzrosty akcji branży telekomunikacyjnej. Najbardziej popularnymi papierami na rynku były Orange, France Telecom i Alcatel. Z kolei we Frankfurcie liderami wzrostów były banki Commerzbank oraz Deutche Bank i koncerny samochodowe DaimlerChrysler, BMW. Kurs Ba-yera spadł na otwarciu, ale potem odrobił straty. Spółka poinformowała na konferencji prasowej, że istnieje możliwość sprzedaży działu leków, a zainteresowanie wyraziły już dwie wiodące grupy farmaceutyczne. W ubiegłym tygodniu kurs Bayera spadł gwałtownie, bo koncern zmuszony był wycofać swój lek obniżający poziom cholesterolu we krwi. Lek stał się przyczyną śmierci 54 osób na całym świecie.W Londynie inwestorzy interesowali się walorami paliwowymi Shell, BP oraz British Telecommunications. Wzrosły kursy koncernów paliwowych, bo Arabia Saudyjska — największy producent ropy na świecie — zasygnalizowała, że może ograniczyć we wrześniu wydobycie.

Za oceanem oczekiwano zwyżek na otwarciu handlu po tym, jak bank inwestycyjny Goldman Sachs podwyższył rekomendację dla największego na świecie producentów procesorów, Intela. Nasdaq startował 0,34 proc. wzrostem. W tym tygodniu wyniki kwartalne opublikują między innymi Home Depot i sieć sklepów wielobranżowych Wal-Mart oraz Applied Materials, producent sprzętu do produkcji procesorów, a także wytwórca komputerów, Hewlett-Packard. We wtorek uczestnicy rynku poznają dane o sprzedaży detalicznej w lipcu. W środę rząd opublikuje raport o poziomie zapasów, produkcji przemysłowej i wykorzystaniu mocy produkcyjnych. Natomiast dwa dni później inwestorzy poznają wstępną wartość wskaźnika nastrojów konsumenckich w sierpniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Goldmann Sachs podnosi rekomendację dla Intela