Goliszewski: zdecentralizować lub zlikwidować NFZ

DI, PAP
opublikowano: 13-01-2008, 20:12

Zdecentralizowanie lub zlikwidowanie NFZ oraz zmianę statusu prawnego samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej proponuje prezes Business Centre Club (BCC) Marek Goliszewski.

W przesłanym PAP w niedzielę komunikacie BCC na temat reformy systemu ochrony zdrowia Goliszewski ocenia, że "pieniędzy na podwyżki wynagrodzeń należy najpierw poszukać w dziurawym systemie, a dofinansowanie ochrony zdrowia powinno nastąpić dopiero po jego zreformowaniu".

"Ponawiamy apel, aby plan reformy i docelowy kształt systemu ochrony zdrowia stał się przedmiotem Umowy Społecznej" - napisał prezes BCC.

BCC proponuje, by strony społeczne i rząd zgodziły się, że należy m.in. zdecentralizować lub zlikwidować NFZ, który - jak napisano w komunikacie - jest "niepotrzebnym, nieelastycznym i kosztownym pośrednikiem".

"Podstawowe usługi medyczne opłacałby ZUS, za pozostałe płaciłby pacjent ze środków własnych, albo z prywatnego, dobrowolnego ubezpieczenia. Takie systemy sprawdzają się w innych krajach" - uważa Goliszewski.

Kolejna propozycja BCC to zmiana statusu prawnego samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej przez jednoznaczne wskazanie ich właścicieli (organ założycielski powinien być jednocześnie organem właścicielskim) i przekształcenie ich w spółki prawa handlowego.

Eksperci BCC chcą także, by uznać system ochrony zdrowia za jeden z sektorów gospodarki państwa, a świadczenia zdrowotne - za występujące w obrocie rynkowym (chodzi o zrozumienie, że jednostkami należy zarządzać jak przedsiębiorstwami).

BCC proponuje także utrzymanie obowiązkowej części składki na dotychczasowym poziomie - tj. 9 proc, niezwłoczne wprowadzenie dodatkowych, dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych i objęcie ubezpieczonych w KRUS takimi samymi zasadami, jakie obowiązują w ZUS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane