Czytasz dzięki

Golub GetHouse wzmocni rynek najmu

opublikowano: 08-02-2018, 22:00

Deweloper szykuje kilka dużych inwestycji w mieszkania i akademiki. Najpierw skompletuje do nich lokatorów, a potem je sprzeda

W grudniu 2017 r. spółka Golub GetHouse kupiła działkę na warszawskiej Woli, na której wybuduje Liberty Tower — wieżowiec z mieszkaniami na wynajem. Deweloper planuje w tej dzielnicy jeszcze dwie inwestycje tego typu i jedną na Służewcu. — Skoncentrujemy się na budowaniu obiektów z mieszkaniami na wynajem przy dużych skupiskach biurowych. Chcemy dać pracującym tam osobom możliwość wynajęcia mieszkania w profesjonalnie zarządzanym budynku. Taki schemat działa m.in. w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Na polskim rynku dopiero się rozkręca — mówi Cezary Jarząbek, prezes i założyciel Golub GetHouse.

W POWIJAKACH: Cezary Jarząbek, prezes Golub GetHouse, tłumaczy, że w Warszawie jest około 100 tys. mieszkań na wynajem, ale ich właścicielami są indywidualne osoby. Rynek instytucjonalnego najmu wciąż raczkuje.
Zobacz więcej

W POWIJAKACH: Cezary Jarząbek, prezes Golub GetHouse, tłumaczy, że w Warszawie jest około 100 tys. mieszkań na wynajem, ale ich właścicielami są indywidualne osoby. Rynek instytucjonalnego najmu wciąż raczkuje. Fot. Marek Wiśniewski

Intratna nisza

140-metrowy Liberty Tower, który powstanie u zbiegu ulic Grzybowskiej i Żelaznej, zaoferuje 450 wykończonych mieszkań z wyposażoną kuchnią i łazienką.

— Będą to lokale w dobrym standardzie. Chcemy je wynająć na podstawie 12-miesięcznych umów najmu, a następnie sprzedać cały budynek funduszowi nieruchomościowemu albo emerytalnemu. W USA robimy to od 55 lat. To bardzo popularny produkt dla wynajmujących, którzy potrzebują elastyczności i nie chcą się zadłużać hipoteką na mieszkanie, ale także dla funduszy inwestycyjnych, które kupują aktywo z atrakcyjną stopą zwrotu — tłumaczy Cezary Jarząbek.

Liberty Tower zaoferuje najemcom m.in. siłownię, salę kinową, basen, saunę, kort do gry w squasha, strefę relaksu i pracy oraz miejsce do grillowania. Cezary Jarząbek zapewnia, że mimo bogatej oferty usług dodatkowych stawki najmu będą konkurencyjne wobec obowiązujących w centrum stolicy.

— W Warszawie jest około 100 tys. mieszkań na wynajem, ale ich właścicielami są indywidualne osoby, które ulokowały oszczędności w jednej czy kilku nieruchomościach. Rynek najmu instytucjonalnego jest u nas bardzo słabo rozwinięty — mówi prezes Golub GetHouse. Jego opinię podziela Jarosław Skoczeń, członek zarządu Grupy Emmerson.

— Instytucjonalny rynek najmu występuje tylko w dużych miastach i stanowi margines wszystkich mieszkań pod wynajem. W ostatnich latach obserwujemy jednak wzrost zainteresowania tym biznesem. Miejmy nadzieję, że wpłynie to na wzrost liczby mieszkań będących własnością firm — mówi Jarosław Skoczeń.

Zdaniem Marcina Krasonia, analityka rynku nieruchomości Home Brokera, najem instytucjonalny ma dobre perspektywy.

— Spodziewam się, że w najbliższych kilku latach coraz częściej mieszkania w Polsce będą pakietowo kupować fundusze inwestycyjne. Lokale te będą trafiały na rynek najmu, a potencjalni chętni będą podpisywać umowę najmu instytucjonalnego. Będzie to kolejny krok w kierunku dojrzałego rynku mieszkaniowego — uważa Marcin Krasoń.

Obecnie Golub GetHouse jest na etapie wyboru architekta Liberty Tower.

— Powinniśmy go poznać lada moment. Z budową chcemy ruszyć w III kwartale 2019 r. i zakończyć ją w 2021 r. — informuje Cezary Jarząbek. Wartość przedsięwzięcia przekroczy 500 mln zł. Na inwestycje w mieszkania na wynajem deweloper przeznaczy także dwie inne działki na Woli.

— W tej dzielnicy buduje się 700 tys. mkw. biur, można więc oszacować, że będzie tu pracować 70 tys. osób. Część z nich na pewno wolałaby mieszkać blisko pracy. Chcemy im to umożliwić — wyjaśnia Cezary Jarząbek.

Na warszawskim Służewcu natomiast Golub GetHouse wybuduje kompleks sześciopiętrowych budynków z około 370 mieszkaniami. Także w tym przypadku najemcy będą mieli do dyspozycji wiele usług dodatkowych typu siłownia i concierge. — Jesteśmy na etapie finalizowania zakupu gruntu — informuje Cezary Jarząbek.

Zwrot ku żakom

Golub GetHouse szykuje także propozycje dla studentów. W Krakowie wybuduje prywatny akademik, m.in. z siłownią, kawiarnią i pokojami do wspólnej nauki.

— Prowadzimy prace rozbiórkowe i rewitalizacyjne dawnych zakładów Telpodu, bo to w ich miejscu powstanie obiekt. Budowę zaczniemy w ciągu najbliższych miesięcy. Lada moment sfinalizujemy także zakup gruntu pod podobną inwestycję w Warszawie. Przyglądamy się też działkom w Poznaniu, Lublinie i Wrocławiu — informuje Cezary Jarząbek. Jak twierdzi, ceny najmu będą porównywalne do obowiązujących na rynku mieszkań.

— Czynsz będzie zawierał opłaty za internet, kablówkę, prąd, wodę — precyzuje Cezary Jarząbek. Zdaniem Macieja Klukowskiego z firmy Metrohouse, akademik w odróżnieniu od normalnego mieszkania dla studentów musi oferować coś więcej niż łóżko i miejsce do nauki.

— Musimy pamiętać, że osoby przyjeżdżające zza granicy — główni adresaci tego typu oferty — przyzwyczaiły się do wyższego standardu oferowanego za granicą w tego typu placówkach. Dlatego nie ma przeszkód dla rozwoju tego typu akademików, pod warunkiem że grupie studentów, którzy chcą razem mieszkać i studiować, nie będzie się bardziej opłacało wynajęcie wielopokojowego apartamentu. Dlatego przed inwestorami stoi zadanie oszacowania górnej granicy czynszu za pokój — mówi Maciej Klukowski.

Biznes na radarze

Prezes Golub GetHouse zapewnia też, że spółka nie zwolni tempa inwestycji na rynku biurowym. W Warszawie trwają prace nad kompleksem Mennica Legacy Tower.

Deweloper pozyskał do niego już pierwszego najemcę i rozmawia z kolejnymi.

— W listopadzie 2017 r. ukończyliśmy cztery podziemne kondygnacje i pniemy się w górę. Kompleks powinien być gotowy w czerwcu 2019 r. — informuje Cezary Jarząbek. Firma nieustannie szuka także działek pod kolejne inwestycje biurowe w Warszawie.

— Wierzę w długofalowy rozwój stolicy, która przyciąga nowych inwestorów, zainteresowanych nowoczesnymi biurami. Widoczny jest też trend przenoszenia się najemców ze starszych budynków do nowych. Poza tym poziom pustostanów w Warszawie spada. Myślę, że każdy dobrze zaprojektowany biurowiec będzie można wynająć w całości — mówi Cezary Jarząbek.

Warsztat "Ochrona interesu dewelopera w relacjach z interesariuszami". Sprawdź program wydarzenia >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane