Google grozi wycofaniem wyszukiwarki z Australii

opublikowano: 22-01-2021, 07:09

Google zagroziło, że próba zmuszenia go do płacenia w Australii za treści wydawcom prasowym może zakończyć się wstrzymaniem dostępności jego wyszukiwarki internetowej w tym kraju.

Australia chce, aby internetowi giganci, jak Google, czy Facebook, płacili wydawcom prasowym za ich artykuły pojawiające się w serwisach spółek. Miałyby one negocjować z wydawcami wartość publikowanych treści o ile wcześniej nie zostałaby zawarta w tej sprawie umowa.

Mel Silva, dyrektor Google Australia powiedziała w piątek podczas przesłuchania w australijskim senacie, że proponowane rozwiązania nie będą działać.

- Jeśli stanie się to prawem, nie będziemy mieli innego wyjścia jak zaprzestanie udostępniania wyszukiwarki Google w Australii –ostrzegła.

fot. Hebi B./Pixabay
fot. Hebi B./Pixabay

Australijscy parlamentarzyści uznali to za groźbę i szantaż, a także przykład jak wielkie korporacje dokonują wymuszeń w demokracjach.

Deputowany Scott Morrison powiedział, że parlamentarzyści nie ugną się przed pogróżkami. Podkreślił, że rząd Australii jest zdecydowany przeprowadzić przez parlament proponowane prawo, które ma szerokie poparcie, jeszcze w tym roku.

Tymczasem w czwartek Google podpisało z francuskim zrzeszeniem wydawców prasy umowę w sprawie płacenia przez spółkę treści udostępniane w Internecie. To pierwsza tego typu umowa w Europie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane