Google pod lupą Komisji Europejskiej

KAJ
opublikowano: 01-12-2010, 00:00

Właściciel wyszukiwarki podejrzewany jest o praktyki monopolistyczne w Unii. Skarżył się na nie m.in. Microsoft.

Właściciel wyszukiwarki podejrzewany jest o praktyki monopolistyczne w Unii. Skarżył się na nie m.in. Microsoft.

Wygląda na to, że Google ma teraz ważniejsze sprawy na głowie niż zastanawianie się, czy 5 mld USD za serwis Groupon to dobra cena. Wczoraj Komisja Europejska (KE) poinformowała, że wszczyna postępowanie antymonopolowe wobec właściciela największej wyszukiwarki internetowej na świecie. KE podejrzewa, że Google mógł manipulować przy wynikach wyszukiwania. A robił to po to, by osłabić pozycję konkurencji.

— Zaniżane mogły być wyniki wyszukiwania innych wyszukiwarek, jak i porównywarek cenowych — argumentują urzędnicy z Brukseli.

Jeśli dowiodą monopolistycznych praktyk giganta z Redmond, będą mogli ukarać go grzywną wielkości do 10 procent rocznych przychodów. W tym przypadku w grę wchodzą więc sumy w granicach miliarda dolarów.

— Zawsze jest miejsce na ulepszenia w naszej wyszukiwarce. Będziemy współpracować z urzędnikami w tej sprawie — stwierdził pojednawczo Google na wieść o działaniach KE.

Zachodzi podejrzenie, że do kłopotów Google w Unii Europejskiej swoje dołożył Microsoft, który sam kilka razy nie uniknął kar od Komisji Europejskiej. Microsoft od miesięcy próbuje odebrać choć część rynku swoją wyszukiwarką Bing. Na początku tego roku brytyjska porównywarka cenowa Ciao, należąca do Microsoftu, wniosła skargę na praktyki Google. Wraz z nią w spór z monopolistą rynku wszedł Foundem, także porównywarka cen oraz Ejustice. fr, wyszukiwarka usług prawniczych. Wtedy KE wysłała do Google list z prośbą o wytłumaczenie, w jak działa algorytm wyszukiwarki. Teraz zabrała się za wyciąganie wniosków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu