Google pozwało Rosjan za botnet Glupteba

opublikowano: 07-12-2021, 18:18

Google pozwało Dmitrija Starowikowa i Aleksandra Filippowa oraz 15 innych osób za działania kryminalne, których wynikiem była infiltracja ponad miliona komputerów i innych urządzeń na świecie, donosi Bloomberg.

W pozwie, który został złożony w nowojorskim sądzie Google oskarża Rosjan oraz ich współpracowników o stworzenie „nowoczesnego technologicznego i działającego ponad granicami wcielenia organizacji przestępczej”. Spółka twierdzi, że mieli oni stworzyć botnet Glupteba i wykorzystywali go do nielegalnej działalności, w tym kradzieży i nieautoryzowanego korzystania z loginów i danych dotyczących kont użytkowników usług Google.

Spółka podkreśla, że pierwszy raz poszła do sądu ze sprawą o botnet.

- Podejmujemy to działanie aby chronić użytkowników Internetu i wysłać wiadomość do cyberprzestępców, że nie będziemy tolerowali tego rodzaju działań – powiedział Bloombergowi rzecznik spółki.

Google współpracuje z Departamentem Sprawiedliwości, który prowadzi dochodzenie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane