Google przenosi część produkcji z Chin

opublikowano: 12-06-2019, 12:09

Google przenosi część produkcji termostatów Nest i urządzeń serwerowych z Chin, unikając karnych taryf amerykańskich i coraz bardziej wrogiego rządu w Pekinie, informuje Bloomberg.

Google już przeniósł znaczną część produkcji płyt głównych przeznaczonych na amerykański rynek na Tajwan, unikając 25 proc. taryf. Amerykańscy urzędnicy wskazali płyty główne wykonane w Chinach jako zagrożenie dla bezpieczeństwa. Z powodu wyższych taryf celnych koncern przeniósł również produkcję urządzeń Nest do Tajwanu i Malezji.

Migracja ma miejsce, ponieważ firmy zarówno zagraniczne, jak i krajowe starają się oddzielić swoją produkcję od Chin w obliczu starań prezydenta USA Donalda Trumpa, aby zresetować granice światowego handlu i produkcji. Pekin wykazuje również rosnące oznaki naciskania na amerykańskie korporacje od Ford Motor po FedEx.

To skłania firmy amerykańskie, od dawna przyzwyczajone do używania Chin jako warsztatu światowego, do poszukiwania alternatyw. Tajwańscy producenci kontraktowi, którzy wytwarzają większość światowej elektroniki, w tym partner Apple Inc. - Foxconn Technology Group, od 2018 r. przyspieszyli zmianę na życzenie swoich klientów. Foxconn powiedział we wtorek, że ma wystarczająco dużo możliwości, aby wszystkie iPhone'y wysyłane do Stanów Zjednoczonych produkowane były poza Chinami. Do tej pory jednak Apple nie poprosiło o taką zmianę.

Podczas gdy produkcja sprzętu Google'a w Chinach blednie w porównaniu z Apple, jej przeniesienie może zwiastować szerszy trend w miarę narastania napięć między Pekinem a Waszyngtonem.

Wśród sprzętu Google obarczonego wyższymi taryfami, serwerowe płyty główne są jednymi z najbardziej krytycznych dla działalności technologicznej giganta.
Firma buduje własne centra danych w Stanach Zjednoczonych i innych krajach. Te centra obliczeniowe pomagają jej oferować m.in. narzędzia do wyszukiwania na platformie usług w chmurze i zasilają największą na świecie platformę mobilną, a także usługi od mapowania do wyszukiwania.

I wśród głównych amerykańskich firm technologicznych, które obsługują gigantyczne centra danych, Google jest bardziej zainteresowany niż inne, w tym Facebook, Microsoft i Amazon.com przeniesieniem serwerów z Chin. To dlatego, że czasami zamawia tylko komponenty, podczas gdy jego konkurenci mają tendencję do zakupu kompletnych szaf serwerowych od dostawców.

Płyty główne są sklasyfikowane jako montaż płytek drukowanych, które mają zostać obłożone 25 proc. taryfami celnymi, jeśli byłyby importowane bezpośrednio do USA, podczas gdy szafy serwerowe jako całość nie zostały jeszcze nimi objęte. Wiele serwerów w Stanach Zjednoczonych jest montowanych w Meksyku lub lokalnie w USA.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy