Google ucieka przed europejskimi podatkami na Bermudy

opublikowano: 04-01-2019, 13:40

Google wyprowadza z Europy miliardy euro unikając lokalnych podatków. Pieniądze lądują na Bermudach. Luka prawna wkrótce zostanie jednak zamknięta, informuje Spiegel.de.

W 2017 r. Google wykorzystał prawne luki podatkowe, by wyprowadzić z Europy prawie 20 mld EUR. Spółka macierzysta Alphabet przekierowała tę kwotę przez Holandię na Bermudy - wynika z dokumentów przesłanych do holenderskiej Izby Handlowej.

Na Bermudach nie ma podatku dochodowego dla przedsiębiorstw. Google korzysta z tej luki podatkowej od ponad dziesięciu lat, a do 2016 r. koncern  przekazała tą drogą 16 mld euro. Google oświadczył, że spółka przestrzega przepisów podatkowych we wszystkich krajach, w których prowadzi działalność.

Przekaz pieniężny jest legalny. Odbywa się to poprzez strukturę znaną wśród ekspertów jako "Double Irish, Dutch Sandwich". Holenderska spółka zależna Google przekazuje prawie wszystkie swoje dochody do Google Ireland Holding, który ma siedzibę podatkową na Bermudach, ale jest zarejestrowany jako spółka w Irlandii.

Przychody pochodzą głównie z opłat licencyjnych od irlandzkiej spółki zależnej, która generuje większość przychodów z działalności poza Stanami Zjednoczonymi. Jednakże pod presją Unii Europejskiej i USA, w 2014 r. Irlandia postanowiła, że umowa z Google zostanie rozwiązana, a ulgi podatkowe koncernu wygasną w 2020 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy