Google umacnia się w Warszawie

opublikowano: 17-03-2021, 20:00

Warszawskie centrum inżynieryjne będzie dwa razy większe, a na jego czele stanął po raz pierwszy tak wysokiej rangi menedżer: wiceprezes giganta IT.

Przeczytaj tekst i dowiedz się:

  • Ile osób zatrudni Google w Warszawie
  • Jacy menedżerowie będą nim zarządzać

Chmura Google’a, w którą łączne nakłady w infrastrukturę, programy edukacyjne i wsparcie dla firm szacowane są na 2 mld USD, nadciąga wielkimi krokami, a z nią kolejne inwestycje koncernu. Region Google Cloud, czyli lokalna infrastruktura obliczeniowa, zostanie uruchomiony 14 kwietnia. W poniedziałek gigant podał, że stworzy we wrocławskim biurze (zatrudnia w nim 100 osób) zespół, który będzie wdrażać usługi chmurowe u największych klientów w Europie. Urośnie również jego drugie biuro w Polsce – centrum inżynieryjne w Warszawie. Na dodatek na jego czele stanie Dan Decasper, który objął też stanowisko wiceprezesa Google’a. Tak wysoko postawionego menedżera jeszcze na czele żadnego polskiego oddziału nie było.

- Rozbudowa warszawskiego biura to dla nas priorytet, bo już teraz powstaje tu wiele z naszych najważniejszych produktów i technologii, z których korzystają najwięksi światowi klienci Google Cloud - mówi Dan Decasper.

Najwięksi w Europie
Najwięksi w Europie
Zdecydowałem się dołączyć do Google, bo jestem niezwykle podekscytowany możliwością pracy z tak świetnym zespołem w Warszawie, z którym wspólnie będziemy rozwijać największe centrum inżynierskie Google Cloud w Europie - mówi Dan Decasper, wiceprezes Google i szef warszawskiego biura inżynieryjnego.
Mason Foster

Warszawa jest największym centrum inżynieryjnym Google Cloud w Europie. Pracuje w nim 450 osób z 600 zatrudnionych w biurze w stolicy.

- W ostatnich latach zatrudnienie w centrum podwoiło się, planujemy co najmniej tak samo dynamiczny wzrost w najbliższym czasie – zapowiada Adam Malczak, rzecznik Google’a.

Centrum odpowiada za rozwój narzędzi, z których korzystają globalni klienci usług chmurowych, jak Spotify, Snapchat czy Twitter, a także narzędzi umożliwiających działanie własnych produktów, w tym wyszukiwarki, YouTube’a, poczty Gmail i zdjęć.

Dan Decasper pracuje w sektorze IT od 20 lat, a przez ostatnie 10 był wiceprezesem Pure Storage, amerykańskiej giełdowej spółki technologicznej, która opracowuje sprzęt i oprogramowanie do przechowywania danych all-flash. Menedżer był odpowiedzialny m.in. za założenie i rozwój centrum R&D firmy w Pradze. Wcześniej był współzałożycielem Cirtas Systems – start-upu będącego pionierem w dziedzinie cloud gateway, a także kierował zespołami inżynierskimi w Citrix Systems. Ukończył studia magisterskie i ma tytuł doktora nauk informatycznych Swiss Federal Institute of Technology (ETH) w Zurychu. Jest właścicielem 18 patentów.

Do zespołu zarządzającego centrum technologii chmurowych Google’a w Warszawie dołącza także Joanna Obstój, która obejmie stanowisko dyrektorki ds. inżynierii. Będzie liderką działu tworzącego interfejs użytkownika (UI) produktów Google Cloud. Przez ostatnie 14 lat pracowała w Goldman Sachs, gdzie kierowała zespołami Global Markets Engineering w Warszawie.

Dyrektorem w warszawskim biurze inżynieryjnym Google’a został także Marcin Mierzejewski, odpowiedzialny za obszar Cloud Networking. Będzie zarządzał zespołem zajmującym się budową globalnych usług i technologii sieciowych Google Cloud Platform, skoncentrowanych na skalowaniu, bezpieczeństwie i kompleksowym monitorowaniu sieci. Poprzednio był dyrektorem oraz szefem krakowskiego biura inżynieryjnego amerykańskiej firmy OpenX.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu