Gorący lipiec w wałbrzyskiej strefie

opublikowano: 09-08-2018, 22:00

12 firm ma zezwolenia na projekty za 440 mln zł. Dostaną zwolnienia z CIT na obecnych zasadach. Prawie tyle samo spółek czeka na nowe.

Po pierwszym półroczu wydawało się, że przedsiębiorcom nie zależy, by skorzystać ze zwolnień podatkowych na starych zasadach — 14 specjalnych stref ekonomicznych (SSE) wydało tylko niecałe 40 zezwoleń więcej niż rok wcześniej. Jednak Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park” zwiększyła w lipcu dorobek o ponad 50 proc.! Wydała 12 zezwoleń, w których firmy deklarują 442,3 mln zł nakładów i 275 miejsc pracy. Na koniec czerwca miała na koncie 22 zezwolenia oraz deklaracje na 1,1 mld zł inwestycji i 425 etatów.

30 czerwca zaczęła obowiązywać ustawa o wspieraniu inwestycji, która pozwala na udzielanie zwolnień podatkowych (tzw. decyzje o wsparciu) na terenie całego kraju, a nie tylko na obszarach objętych statusem SSE. Ma być szybciej i prościej. Zmieniają się jednak także zasady uzyskiwania pomocy publicznej — dotychczas liczyły się przede wszystkim nakłady i miejsca pracy, teraz będzie ważna wysokość inwestycji oraz spełnienie licznych kryteriów, które mają sprawić, że powstaną dobre etaty. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które nadzoruje SSE, przygotowało odpowiednie rozporządzenia, ale nie zostały one jeszcze przyjęte przez rząd.

— Z uwagi na zmieniające się przepisy procedurę udzielenia zezwolenia wałbrzyska strefa mogła wszczynać do 30 czerwca 2018 r., kiedy weszła w życie ustawa o wspieraniu nowych inwestycji. Część potencjalnych inwestorów oczekuje na opublikowanie aktów wykonawczych do ustawy, aby wystąpić o wsparcie już na nowych zasadach. Prowadzimy rozmowy z ponad 10 potencjalnymi inwestorami, którzy wyrażają taką chęć — mówi Maciej Badora, prezes WSSE „Invest-Park”.

Największy projekt planuje Ralmeo Investments. To spółka celowa założona przez holding Vistra CEE, spółkę ułatwiającą inwestycje zagranicznym firmom. Jest w trakcie zmiany nazwy na Zotefoams Poland. Zotefoams to brytyjski producent materiałów komórkowych, a w Skarbimierzu wybuduje zakład pianki poliolefinowej.

Drugi pod względem nakładów projekt zrealizuje w Oławie Capchem Poland — chiński producent elektrolitu do baterii litowo-jonowych stosowanych w samochodach elektrycznych. W pierwszej fazie, która ma się zakończyć w 2020 r., firma chce produkować 20 tys. ton elektrolitu, a w drugiej podwoić ten poziom. To pierwszy zagraniczny projekt Capchemu, który ma w Chinach cztery własne fabryki, udziały w trzech innych i zatrudnia ponad 1000 osób. Warto przypomnieć, że w czerwcu zezwolenie na inwestycję w wałbrzyskiej strefie dostał inny chiński producent wkładów do baterii do e-aut: GTHR, który pod Oławą wyda 45 mln USD i zatrudni na początek 100 osób. Trzecią pod względem wartości inwestycję zrealizuje Gestamp, hiszpańska grupa zajmująca się projektowaniem i produkcją komponentów metalowych dla przemysłu motoryzacyjnego. Firma rozbuduje zakład we Wrocławiu. W czerwcu spółka odebrała zezwolenie na rozbudowę zakładu we Wrześni, na którą przeznaczy 140 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane